آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - 01732358150 جمعه , 8 اسفند 1399 , 13:02 | +0330

چگونه رزین اپوکسی را مات و براق کنیم؟

14/بهمن/1399 چوب و رزین - مقالات بدون دیدگاه

چگونه رزین اپوکسی را مات و براق کنیم؟ به طور کلی رزین اپوکسی نباید مات و کدر خشک شود و اگر این اتفاق برای شما افتاده به خاطر رطوبت هوا یا تماس آب با رزین شما بوده است. اما حتی اگر این اتفاق هم نیفتد آن حالت براق اپوکسی که در شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنید بعد از خشک شدن اپوکسی اتفاق نمیفتد و به مرحله‌ای به نام پولیش رزین اپوکسی نیاز دارید. ممکن است بسیاری از افراد هستند که می خواهند سطح کار هنریشان با رزین کمی مات باشد،حتما می دانیدکه رزین اپوکسی لایه محافظ شفاف و براق روی سطوح ایجاد می کند و برای مات شدن آن باید از تکنیک خاصی استفاده کنید.آیا می شود رزین اپوکسی را مات کرد؟باید بگوییم بله اینکار به راحتی امکان‌پذیر می باشد.جالب است بدانید می توانید با سنباده خیس، پارافین و کمی فشار دست  ظاهری مات بدون هیچ ماده شیمیایی و حلالی داشته باشید.اگر می خواهید بدانید که چگونه رزین اپوکسی را مات کنیم؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بطور دقیق این تکنیک را با هم بررسی کنیم و به شما آموزش دهیم روش مات کردن رزین اپوکس را:

چگونه رزین اپوکسی را مات کنیم؟

سطح رزین اپوکسی با سنباده خیس و پارافین به اندازه دلخواه مات می شود. روش کار در ادامه توضیح داده شده این روش برای مات کردن رزین اپوکسی خشک شده به کار میرود.

مواد لازم:

قطعه هنری رزینی که 5 تا 7 روز قبل کاملا خشک شده باشد.از آنجا که سطح رزینی را با سمباده نرم خیلی کم سنباده خواهیم زد، تنها یک لایه از رزین اپوکسی کافیست. اگرچه بابت اطمینان خاطر مانعی برای اضافه کردن لایه دوم رزین وجود ندارد.ماسک ضد گرد و غبار. تا ذرات رزین وارد دستگاه تنفسی تان نشود و همچنین عینک ایمنی برای محافظت چشم ها.

How to make epoxy resin matte and glossy?

نحوه مات کردن سطح رزین اپوکسی

1- سنباده کاغذی خیس و خشک درانواع درجه نرم و خیلی نرم. از آنجاییکه ما فقط برای تغییردادن سطح نهایی رزین سمباده می زنیم درجه نرم وخیلی نرم کافیست. ما از سنباده 400-800-1200-1500 استفاده می کنیم. حتما از سنباده خیس استفاده کنید.
اگر سطح رزینی شما ناصاف است و مجبورید ناهمواری ها را سمباده بزنید از سمباده خشک با درجه 120 استفاده کنید و در نهایت از سنباده خیس 220 برای پایان کار و صاف کردن خش ها استفاده کنید.
سنباده برقی: تکه های کوچک رزینی به راحتی با دست سنباده زده می شوند. برای کارهای رزینی بزرگ از سنباده برقی استفاده کنید.

2- یک اسپری آب (تصفیه شده) در حین سنباده زدن برای خیس کردن سطح کار به آن نیاز دارید.

3- دستمال ضد خش و پرز. می توانید از ابزار فروشی ها تهیه کنید.

4- پارافین غیر سمی(بهداشتی) و تکه ای پارچه نرم و بدون پرز :ما از پارافین غیر سمی و خوراکی برای کارهایمان استفاده کردیم اما شمامی توانید از پارافین مبلمان هم استفاده کنید. برای چوب هم می توانید با روغن مثل روغن های گیاهی و یا روغن جلا،البته برای کار هنری شما ممکن است خیلی زرد باشد سطح را چرب و نرم کنید.

چطورسطح رزین اپوکسی را سنباده بزنیم تا مات شود؟

1- با اسپری آب سطح کارتان را حسابی خیس کنید. بهتر است و توصیه شده است از آب تصفیه شده استفاده کنید. سنباده خیس نمی گذارد سطح رزین توسط گرده های ریز خراش پیدا کند و در مقایسه با سنباده خشک نتیجه کار سطحی صاف تر و نرم تر می شود.

2- از سنباده 400 شروع کنید. حین سنباده زدن سطح رزین اپوکسی، ماسک ضد غبار به صورت بزنید. از ترکیب آب با ذرات رزین نوعی خمیر بوجود می آید که این خمیر در هر مرحله باید به طور کامل از روی سطح پاک شود. زمانیکه رزین اپوکسی را چه سنباده خشک و یا تر می زنید ماسک ضد غبار بزنید تا ذرات را استنشاق نکنید.

3- سطح سنباده خورده را حسابی با آب اسپری کنید و با دستمال ضد خش تمام خمیرهای بوجود آمده راپاک کنید. سطح کار را بار دیگر اسپری کنید و با سنباده خیس زدن را تکرار کنید. اینکار را 2-3 بار دیگر انجام دهید تا سطح کاملاً یکدست و نرم شود. سپس شماره سنباده را بالا برده و همین کار را تکرار کنید .
دقت کیند که پیش از اینکه درجه سنباده را تغییر دهید مطمئن شوید که سطح رزین به طوریکنواخت ساب خورده و صاف شده است. اگرخط و خشی وجود دارد که نمیتوانید از بین ببرید به درجه سنباده قبلی برگردید و بیشتر سنباده بزنید.

How to make epoxy resin matte and glossy?

مرحله آخر مات کردن رزین اپوکسی

بعد از اینکه سنباده زدن تمام شد سطح کار را اسپری آب بزنید و با دستمال خشک کنید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا تمام ذرات از بین برود. کار رزینی را کامل خشک کنید سپس با تکه ای پارچه خشک بدون پرز و کرک سطح را کاملا به پارافین آغشته کنید. دستمال تمیزی بردارید و با حرکات دورانی و کمی فشار سطح را پولیش کنید. اینکار را تا زمانیکه به سطح دلخواهتان برسید ادامه دهید. توجه داشته باشید اگر هاله ای روی سطح باقی مانده بادستمال تمیز آنرا پاک کنید. می توانیداز فرز پولیش استفاده کنید. اما حواستان باشد هر چه بیشتر پولیش کنید سطح رزینیتان بیشتر براق خواهد شد. حالا روی سطح کارتان به صورت زیبا و ابریشم گونه ای مات شده است.

چگونه رزین اپوکسی را براق کنیم؟

یکی از محصولاتی که بسیار پر کاربرد می باشد در براق کردن #رزین اپوکسی محصول رزین شاین می باشد رزین شاین محصولی است که خصوصیت درخشان بودن را به قطعه رزین کسی شما می دهد گاهی اوقات پیش می آید که شما مجبور هستید رزین اپوکسی خود را سمباده و یا برش بزنید وقتی که این کار را انجام دهید محل صاف کرده و یا برش خورده کاملاً مات می شود و از حالت شفاف خارج می‌شود شما به وسیله رزین شاین می‌توانید این براقیت را کاملا مانند ابتدای کار برگردانید در هنگام استفاده از رزین شاین این نکته را مد نظر قرار دهید که مراقب باشید جای خط قلم شما روی قطعه رزین اپوکسی باقی نماند در صورتی که این اتفاق افتاد نگران نباشید شما به وسیله پولیش و شیر واکس می توانید خط های ایجاد شده ناشی از رزین شاین را کاملا از بین ببرید.

چگونه رزین اپوکسی را مات و براق کنیم؟

نحوه براق کردن سطح رزین اپوکسی

رزین شاین را می‌توانید نیز به وسیله پیستوله بر روی کار خود به صورت پاششی استفاده کنید. رزین شاین یک محصول آماده است و دیگر نیازی به حلال دیگر ندارد اگر شما بر روی قطعه ۲ الی ۴ مرتبه از رزین شاین استفاده کنید خیلی بهتر خواهد بود چرا که لایه شیشه های بیشتری به کار شما میدهد و سطح شما براق تر می شود

کلام آخر

شما هنرمندان عزیز برای خلق آثار هنری تان دو انتخابدر پیش رو دارید دارید، رزینمات یا براق. تصمیم با شماست.امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند تا با رزین اپوکسی سطوح مات ایجاد کنید.شما علاقه مندان به کار با رزین می توانید با ثبت نام در کلاس های آموزش کار با رزین مدرسه معماری آرت کانر به تمامی تکنیک های این حرفه آشنا شوید و با آموزش این تکنیک ها و تمرین آنها به تمامی نکات این حرفه مسلط شوید و آثار هنری چشم نوازی را خلق کنید و به استقلال مالی برسید و حتی می توانید با آموزش هنرجویان خود به یکی از اساتید این رشته تبدیل شوید.

کارگاه سازه های چوب و رزین (وودگلس)

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش سازه های چوب و رزین(وودگلس) ، است . آکادمی معماری داخلی آرت کانر با برگزاری کارگاه سازه های چوب و رزین(وودگلس) به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند ، پس از پایان دوره ، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند

سر فصل های آموزش دایموندگلس شامل :

✨ قالب بندی سیلیکونی مخصوص زیور آلات .
✨ آموزش ساخت قطعات تزئینی و دکوری با رزین اپوکسی .
✨ آموزش ساخت زیور آلات رزین اپوکسی .

جهت کسب اطلاعات بیشتردر زمینه برگزاری دوره های آموزشی #زیورآلات رزینی اپوکسی در آکادمی معماری آرت کانر با ما تماس بگیرید


برچسب ها: چطورسطح رزین اپوکسی را سنباده بزنیم مرحله آخر مات کردن رزین اپوکسی رزین رزین اپوکسی چگونه رزین اپوکسی را مات کنیم؟ نحوه مات کردن سطح رزین اپوکسی چگونه رزین اپوکسی را مات و براق کنیم؟دیدگاه
دیدگاه شما :