آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - 01732358150 سه شنبه , 3 خرداد 1401 , 04:20 | +0430

نور مهمترین عامل ارزیابی و درک معماری

20/مهر/1398 نورپردازی - مقالات بدون دیدگاه

نور مهمترین عامل ارزیابی و درک معماری : نور مهمترین عامل ارزیابی و همچنین درک معماری است. ارتباط بین نور و معماری مبتنی بر اصول فیزیک (انرژی و ماده) است اما در حوزه ادراک نیز قرار دارد. بنابراین نور بر آنچه درک می شود تأثیر می گذارد و معماری برای تقویت یا از بین بردن این برداشت استفاده می شود. نور پیش شرط ادراک مکانی است که یکی از مهمترین مؤلفه های معماری است. مسائل مربوط به طراحی ساختمان برای یک احساس عاطفی خاص جزئی جدایی ناپذیر از طراحی معماری است.

نور مهمترین عامل ارزیابی و درک معماری

در طول تاریخ ، درک نور به طور چشمگیری بر معماری اکثر تمدنها ، بنیادی ترین معماری تأثیر می گذارد.  امروزه طراحی روشنایی در معماری هنوز نقش اساسی را ایفا می کند و در چند سال گذشته برجسته تر و پر جنب و جوش تر می شود.

شکل هر جزئیات معماری بسته به ماهیت نورپردازی متفاوت است. نورپردازی مستقیم (قوی) توسط پروفایل های تیز ، سایه های متضاد عمیق ، برخی از شکل های ادراک ناخوشایند مشخص می شود. نورپردازی پراکنده نرم ، برعکس ، جزئیات را صاف می کند ، اغلب به هیچ وجه سایه ایجاد نمی کند ، انگار محرومیت از یک حجم است.

کیفیت نور در فضا شخصیت آن را تعیین می کند

نور مهمترین عامل ارزیابی و درک معماری

در معماری طراحی داخلی ، نورپردازی طبیعی با استفاده از نور مصنوعی تخصصی برای ایجاد حس فضایی که بر مناطق خاص یا جو متفاوت در یک فضای خاص تأکید می کند ، مخلوط می شود. در نورپردازی در فضای باز ، نحوه روشنایی خورشید از معماری ساختمانها در طول روز با نحوه روشنایی مصنوعی در شب همان نقش را دارد تا به ساختمان جلوه ای بی نظیر و خاص داده شود.

در بسیاری از موارد ، کیفیت نور در فضا شخصیت آن را تعیین می کند و یک تصور کلی ایجاد می کند. در دنیای امروز ، نورپردازی فضا به گونه ای طراحی شده است که تصور خاصی را ایجاد می کند. تصور بصری در ذهن تعبیر می شود و در یک زمینه قرار می گیرد تا واکنش های خاص یا احساسات عاطفی ایجاد کند.

تفاوت بین روشنایی اتاق نشیمن و محل کار

به عنوان مثال تفاوت بین روشنایی اتاق نشیمن و محل کار را در نظر بگیرید. هدف از نور در اتاق نشیمن ، آن را گرم و کم نور ، بدون نقاط براق ، با توزیع یکنواخت نور تعریف می کند. این نور فرومایه بافت ها و رنگ ها را نشان می دهد و فضای راحتی و آرامش را ایجاد می کند. در حالی که روشنایی محیط کار باید درخشان ، از نظر ظاهری خنک باشد و در مناطقی خاص که کار در آنجا انجام می شود متمرکز شود.

بیشتر بدانید:

اصول نورپردازی ساختمان و آشنایی با نحوه نورپردازی در نما

چگونه در نورپردازی فضای داخلی خود موفق شوید

کل اتاق به طور یکنواخت روشن خواهد شد ، ایجاد یک فضای کاری گسترده و تمیز و احساسی از اقدامات پویا که منجر به محیط کار می شود. هر دوی این مثال ها از روش های بسیار مشخص و طراحی معماری از نور استفاده می کنند.

نور مهمترین عامل ارزیابی و درک معماری

فضاها شامل این خصوصیات برای تقویت اثرات آنها است. نور یک فضای معماری را تعریف می کند ، به درک یک هدف در فضا کمک می کند و یا به ایجاد احساسات خاصی در ارتباط با فضا کمک می کند و یک عنصر اساسی هر طراحی است. هر آنچه گفته شد توانایی ما در کار با نور طبیعی و مصنوعی را برای بهبود درک کلی از فضای پیش بینی شده نشان می دهد.

دوره طراحی روشنایی و نورپردازی در گرگان

مدرسه معماری داخلی آرت کانر برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون در گرایش ها و شاخه های مختلف می باشد. این موسسه تلاش دارد که جامعترین آموزش ها را به صورت کاربردی و مفید به دانشجویان خود بیاموزد که آنها بتوانند به راحتی در گروه های طراحی شرکت ها و تولیدی های مختلف استخدام و فعالیت کنند.

دوره جامع نورپردازی تخصصی

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش طراحی نور، نورپردازی و چراغ روشنایی است.مدرسه معماری داخلی آرت کانر با برگزاری دوره روشنایی و نورپردازی اماکن به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند، پس از پایان دوره، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

دوره روشنایی و نورپردازی اماکن

با توجه به اینکه بازار معماری ایران با کمبود متخصص در حوزه معماری نور مواجه است.گذراندن دوره روشنایی و نورپردازی اماکن باعث می شود تا افراد علاقمند به این حوزه به اشراف و تسلط کافی در این زمینه دست یابند و انواع راه حل و تکنیک های نورپردازی با توجه به کاربری و نوع معماری هر فضا را بشناسند . مطالب مربوط به روشنایی و نورپردازی در این کلاس ها عمدتا مبتنی بر مبانی نظری معماری می باشد .در این دوره ها تاکید بر آموزش تکنیکهای عملی نورپردازی برای سبک های مختلف معماری است. ما با برگزاری گارگاه های آموزشی حضوری یا آنلاین و محصولات آموزشی به شما کمک میکنیم تا در حوزه تخصصی خود بی رقیب باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید


برچسب ها: طراحی روشنایی در معماری نورپردازی معماری طراحی داخلی نورپردازی در فضای باز نورپردازی فضا روشنایی اتاق نشیمن نورپردازی اماکن برگزاری دوره روشنایی و نورپردازی اماکن طراحی معماری روشنایی محیط کار دوره روشنایی و نورپردازی اماکن دوره روشنایی و نورپردازیدیدگاه
دیدگاه شما :