مدرسه معماری داخلی آرت کانر << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
مدرسه معماری داخلی آرت کانر << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
01732331513 - 09355528829 جمعه , 22 فروردین 1399 , 22:46 | +0430

معرفی حلال، پاک کننده و زیر رنگ های مورد استفاده در هنر پتینه

3/اسفند/1398 تابلو دکوراتیو و پتینه - مقالات بدون دیدگاه

معرفی حلال، پاک کننده و زیر رنگ های مورد استفاده در هنر پتینه : هنر پتینه استفاده ای خلاقانه از رنگ ها و ترکیب رنگ هاست که به کار بعد و عمق می بخشد. القای حس برجستگی و فرورفتگی با دستان هنرمند پتینه کار امکان پذیر است. پتینه کاری هنر انسان های خلاق است که با آموزش و شناخت رنگ ها توانسته اند شکل و رنگ جدیدی را به وجود آورده و در عین مدرنیزه بودن،حس سنت و قدیمی بودن را به بیننده القا کنند.  در این هنر نقش رنگ‌های پوشاننده؛ روشن کننده؛ و مات کننده در کهنه کاری و فرسوده نشان دادن لوازم در پتینه کاری بسیار پر رنگ است. برای انجام هنر پتینه به یکسری مواد و وسایل نیاز هست، از مواد مورد نیاز شامل حلال و پاک کننده و زیر رنگ ها می باشند. در این مطلب قصد داریم به معرفی این مواد و انواع آنها بپردازیم. با ما همراه باشید.

حلال ها و انواع آن در هنر پتینه

معرفی حلال ها یا رقیق کننده ها : این دسته از مواد. مایعات فراری هستند که به رنگ اضافه می گردند. و نقش رقیق کننده و یا پاک کننده و یا روشن کننده رنگ را ایفا می کنند.

انواع حلال ها

 1. ۱- تینر فوری
 2. ۴- تربانتین
 3. ۲- تینر روغنی
 4. ۵- اسکاتیف
 5. ۳- روغن بزرک
 6. ۶- الكل

1- تینر فوری :

خواص و موارد استفاده: حلال بسیار مناسبی است. برای رنگ های زود خشک ( رنگ هایی که به سرعت خشک می شوند) انواع لاک های فوری پلی استر رنگ ماشین و بطور کلی رنگ های چرب.

توجه: به دلیل بوی تند و نافذ آن بهتر است در هوای آزاد و باز مورد استفاده قرار گیرد.

۲- تینر روغنی

خواص و موارد استفاده: در رقیق کردن رنگ های روغنی، شاپان، روغن جلا و قیر مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- روغن بزرک

خواص و موارد استفاده: خاصیت آن دیر خشک بودن آن است (زمان خشک شدن طولانی است که در ساخت و رقیق کردن. رنگ های ساختمانی، ضد زنگ، رنگ های تیوپی و نیز برای جلا دادن سطح چوب استفاده می گردد.
۴- ترباتین
خواص و موارد استفاده: این ماده حلال رنگ های روغنی (مخصوص رنگ های تیوپی) بوده و برای جلا دادن و درخشنده نمودن سطح کار استفاده می گردد.
۵- اسکاتیف
خواص و موارد استفاده: به رنگ قهوه ایی تیره بوده و زود خشک می باشد. خاصیت چسبندگی داشته و حلال رنگ بوده و معمولا همراه با روغن هایی که قابلیت خشک شدن کمتری دارند استفاده می گردد. و بیشتر در رنگ آمیزی چوب به کار می رود.
۶- الكل

خواص و موارد استفاده: علاوه بر خاصیت تمیز کننده گی سطح فلزات. برای رقیق کردن لاک جامد ( ورقه های شیشه ای ) بکار می رود.

معرفی حلال و پاک کننده و زیر رنگ های مورد استفاده در هنر پتینه

پاک کننده ها و انواع آن ( رنگ های پوشاننده، روشن کننده ها و تیره کننده ها) در هنر پتینه

معرفی پاک کننده ها : در اینجا لازم است اشاره کوتاهی داشته باشیم به بحث پاک کننده ها و این که این مواد چه هستند: در صورتی که لازم باشد. و یا در صورتی که پس از اتمام کار به رنگ دلخواه نرسیده ایم. می توانیم با ابزار روش های زیر رنگ را پاک نماییم.

١- سمباده : به وسیله سمباده کشی می توان رنگ را پاک نمود یا چند درجه آن را خاموش و کدر کرد.

۲- استفاده از حلال ها: با حلال های معرفی شده در فصل قبلی نیز می توان به این نتیجه رسید.
۳- پاک کردن سطح کار با رنگ زدا

۴- روش دیگر، استفاده از رنگ های تیره تر هستند و با رنگ هایی که قدرت پوشانندگی قوی دارند.

معرفی رنگ های پوشاننده در هنر پتینه

در این بخش نیز اشاره ای داریم به رنگ هایی که قدرت پوشانندگی خوبی دارند.
1- رنگ های اسپری ( انواع رنگ هایی که به صورت اسپری موجود هستند).

۲- رنگ هایی با غلظت بالا ( بطوریکه حلال و رقیق کننده ای به آن اضافه نشده و مستقیم مورد استفاده قرار می گیرند.

3 - استفاده از پودر رنگ های مناسب با حلال خود رنگ

۴- انواع رنگ های اکرولیک

روشن کننده و تیره کننده ها در هنر پتینه

ا- روشن کننده ها کدامند؟

بدیهی است که در مورد تمامی رنگ ها، همان حلال (یا رقیق کننده رنگ ها) می تواند نقش روشن کننده را ایفا کند. برای مثال : برای روشن کردن رنگ اکرولیک که حلال آن آب است افزودن مقداری آب به رنگ اصلی. مسلما آن را چند درجه روشن تر خواهد کرد. او این را اضافه کنیم  که استفاده از رنگ سفید و یا رنگی روشن تر از رنگ اصلی ساخته شده. می تواند ما را به این هدف برساند. و چند مرتبه رنگ را روشن تر نماید.

۲- تیره کننده ها کدامند؟

در مواردی که بخواهیم رنگ را تیره نمایم. رنگ مشکی و قهوه ایی (البته از نوع همان رنگ مور استفاده شده و یعنی اگر رنگ گواش است. مسلما می بایست از رنگ گواش استفاده نمود و اگر روغنی است از رنگ روغن و ....) را به رنگ مان اضافه می کنیم به غیر از رنگ مشکی و قهوه ایی می توان گاه از پودر رنگ هایی که قبلا انواع آن معرفی شدند برای تیره تر کردن رنگ استفاده کرد.

معرفی مات کننده ها ( مکمل های مات کننده) در هنر پتینه

گاه در هنر پتینه آنچه مد نظر است. این می باشد که اثر هنری ما زمینه ای مات و کدر داشته باشد. منظور این است که اثر ما به نوعی کهنه و مات و کدر به نظر می آید. نه براق و شفاف که در این قسمت به مواد و رنگ هایی که در این راستا کمک کننده هستند معرفی می شوند.
1- استفاده از مات کننده ها: که به رنگ های روغنی اضافه می گردد. این ماده در قوطی های یک کیلویی به صورت آماده موجود می باشد.

۲ - استفاده از مل: به طوری که اگر مقداری مل را به رنگ، بخصوص رنگ های روغنی اضافه کنیم رنگ ما کدر و مات می گردد.
۳- ترکیبی از مل تینر روغنی+ روغن الیف: که در مات کردن رنگ های روغنی استفاده می گردد.

۴-رنگ های اکرولیک: که این دسته از رنگ ها شفاف نبوده و در کارهای که هدف شفاف و براق نمودن نیست بکار می روند.

معرفی حلال و پاک کننده و زیر رنگ های مورد استفاده در هنر پتینه

معرفی زیر رنگ ها و انواع آن در هنر پتینه

زیر رنگ یا آستر چیست؟  توجه داشته باشید که در هنر پتینه ما همیشه به یک لایه زیر رنگ یا رنگ آستر نیاز داریم که در واقع این اولین مرحله از مراحل پتینه کاری در مقطع رنگ آمیزی کار می باشد. منظور از مقطع رنگ آمیزی و مرحله رنگ زدن این است که شاید اثر هنری شما در مرحله پیش از رنگ کردن از تکنیک های مختلف مانند استفاده از انواع بافت و دانه بندی و ... گذر کرده باشد. ( که تمامی این روش ها در فصول بعا. توضیح داده می شود).

انواع زیر رنگ ها

در اینجا ما انواع مختلف رنگ های آستر و یا زیر رنگ ها را معرفی می کنیم.

1- لاک الکل ۲- شاپان 3- روغن برزک 4- زیر رنگ های تیره و روشن 5- روغن الیف
1- لاک الکل
خواص: هر چند که از لاک الکل برای صیقلی کردن سطح کار استفاده می گردد ولی این ماده زیر رنگ مناسبی است در ساخته های سفالی، چوبی و گچی است.
۲- روغن برزک

خواص: این ماده نیز در ساخته های چوبی و سفالی مورد استفاده قرار می گیرد. البته در صورتی که تمایل داریم که ماده زودتر خشک شود. می توان مقداری اسکاتیف به آن اضافه کرد که از خواص مهم آن خاصیت نفوذ پذیری بالای آن است.
۳- روغن الیف

خواص: این روغن قابلیت چسبندگی خوبی دارد. همچنین زیر ساز و استر مناسبی است برای صنایع چوبی، سفالی و گچی.

 •   در سطوح متخلخل زیر ساز مناسبی است .
 •  در برابر رطوبت مقاوم است .
 •  قدرت رنگ پذیری کار را افزایش می دهد.
 • در ساختن انواع بتونه ها بکار می رود.

۴- شاپان:

که به آن جوهر رنگ روغنی نیز می گویند.

خواص: آستر مناسبی است در کهنه کاری و آنتیک کاری (به معنای دیگر در کارهای فانتزی از آن استفاده می گردد). توجه: زنگ شاپان اکثرا به دلیل غلظت بالا رقیق شده بکار می رود.

معرفی حلال و پاک کننده و زیر رنگ های مورد استفاده در هنر پتینه

تاثیر پتینه کاری بر دکوراسیون داخلی

با آموختن چند تکنیک ساده می‌توانید دکوراسیونی زیبا برای دیوار اتاق تان درست کنید. دیوارها یکی از موثرترین بخش‌های دکوراسیون منزل هستند. چرا که رنگ آنها تاثیر زیادی در ظاهر خانه و روحیه ساکنان آن ایفا می‌کند. در عین حال آسیب‌پذیرترین سطوح خانه نیز به شمار می‌روند چون نصب تابلوها، دیوارکوب‌ها، پرده‌های زینتی و برخورد وسایل خانه باعث صدمه دیدن آنها می‌شود.
علاوه بر این گاهی هم پیش می‌آید که احساس می‌کنید دکوراسیون منزلتان برایتان تکراری شده و حالت یکنواختی پیدا کرده است. در این صورت نیازی نیست متحمل هزینه‌های زیاد شوید و وسایل خانه‌تان را تعویض کنید. حتی با رنگ کردن دیوارها به تنهایی می‌توانید تغییرات باور نکردنی در دکوراسیون خانه ایجاد کنید
.

مزایای آموزش پتینه و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی چیست؟

 • با آموزش پتینه، می توانید از دوام بسیار زیاد این سبک و مقاومت آن در برابر آب بهره برده و یک طراحی دکوراسیون بی نظیر و ضد آب را به انجام برسانید.

 • علاوه بر آن تمیز کردن پتینه نیز بسیار آسان می باشد. اگر احساس می کنید طراحی داخلی منزل شما قدیمی و کلاسیک شده است، می توانید برای ایجاد یک ظاهر زیبا و جذاب از تکنیک های خلاقانه پتینه کاری بهره برده یک ظاهر دلپذیر در طراحی داخلی منزل خود ایجاد کنید.

 • تکنیک پتینه کاری یک از بهترین شیوه ها برای طراحی دکوراسیون سقف و دیوارها می باشد و در صورت آسیب دیدن طرح های پتینه به آسانی می توانید این طراحی ها را بازسازی و ترمیم کنید.

 • پیاده سازی پتینه در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار سریع انجام می گیرد و در حین انجام کار بوی نامطبوع در محیط پرکنده نمی شود. این ویژگی نیز یکی دیگر از مزایای بی نظیر پتینه کاری در دکوراسیون داخلی می باشد.

 • پتینه کاری یک هنر بسیار مقرون به صرفه است و یک جایگزین مناسب برای رنگ های ساده و هم چنین کاغذ دیواری به شمار می رود. هزینه پایین و کیفیت مناسب از دیگر ویژگی های این هنر می باشد که آن را به یک تکنیک محبوب و پرکاربرد تبدیل کرده است.

دوره آموزشی تابلوهای دکوراتیو و پتینه در گرگان

مدرسه معماری داخلی آرت کانر برگزارکننده دوره تابلو های دکوراتیو و پتینه می باشد. این موسسه تلاش دارد که جامعترین آموزش ها را به صورت کاربردی و مفید به دانشجویان خود بیاموزد که آنها بتوانند به راحتی در گروه های طراحی شرکت ها و تولیدی های مختلف استخدام و فعالیت کنند.

برگزاری دوره آموزشی تابلو و دکوراتیو

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار در آن زیاد به چشم می خورد دوره تابلوهای دکوراتیو و پتینه است. مدرسه معماری داخلی آرت کانر با برگزاری این دوره به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند، پس از پایان دوره، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

گذراندن دوره تابلوهای دکوراتیو و پتینه توسط مدرسه معماری ارت کانر باعث می شود تا افراد علاقمند به این حوزه به اشراف و تسلط کافی در این زمینه دست یابند و انواع راه حل و تکنیک های پتینه را بشناسند . مدرسه معماری آرت کانر با برگزاری گارگاه های آموزشی حضوری یا آنلاین و محصولات آموزشی به شما کمک میکنیم تا در حوزه تخصصی خود بی رقیب باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دوره تابلوهای دکوراتیو و پتینه با ما تماس بگیرید

 

 

 


برچسب ها: دوره تابلو های دکوراتیو و پتینه دوره تابلو های دکوراتیو و پتینه دوره تابلوهای دکوراتیو و پتینه در گرگان پاک کننده ها و انواع آن ( رنگ های پوشاننده، روشن کننده ها و تیره کننده ها) در هنر پتینه معرفی رنگ های پوشاننده در هنر پتینه روشن کننده و تیره کننده ها در هنر پتینه معرفی مات کننده ها ( مکمل های مات کننده) در هنر پتینه معرفی زیر رنگ ها و انواع آن در هنر پتینه معرفی حلال، پاک کننده و زیر رنگ های مورد استفاده در هنر پتینه حلال ها و انواع آن در هنر پتینهدیدگاه
دیدگاه شما :