آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - چهارشنبه , 30 مهر 1399 , 01:50 | +0330

محصولات رزین برای چه کسانی مناسب نیستند؟

18/شهریور/1399 چوب و رزین - مقالات بدون دیدگاه

محصولات رزین برای چه کسانی مناسب نیستند؟ محصولات رزین اپوکسی ها در بین مردم محبوبیت فراوانی دارند ،و بسیاری از افراد و بلاگرها در فضاهای مجازی مشغول به آموزش این محصولات هستند. فقط باید توجه داشته باشید استفاده از این دسته محصولات برای افراد پر خطر مانند افرادی که بیماری های پیش زمینه پوستی و حساسیت های تنفسی دارند توصیه نمی شود .با توجه به مزایای و زیبایی این محصولات ممکن است همیشه بهترین انتخاب برای پروژه شما به ویژه در طولانی مدت نباشد. با همراه باشید تا بدانید محصولات رزین برای چه کسانی مناسب نیستند؟

خطرات بهداشتی رزین

رزین های مایع اپوکسی در حالت سفت نشده غالبا بعنوان سوزش اور برای چشم و پوست طبقه بندی می شوند و نیز برای ابزیان سمی هستند. رزین های جامد اپوکسی معمولا از رزین های مایع بی خطرترند،و بسیاری از آنها بعنوان مواد بی خطر طبقه بندی می شوند( مانند محصولات تزیینی و لوازم خانه ، سینی ، میز ، تابلو) که در دسته بی خطر قرار دارند . یک خطر مختص اپوکسی رزین ها حساسیت زایی است. این خطر در اپوکسی رزین های حاوی رقیق کنندها با وزن ملکولی کم بیشتر مشخص است.

تماس با اپوکسی واکنش الرژیک ایجاد می نماید. حساسیت زایی عموما بخاطر در مواجه مکرر (مثلا بهداشت ضعیف در محل کار و فقدان ابزارهای حفاظتی) در طولانی مدت رخ می دهد. گاهی واکنش های الرژی چندین روز دیرتر بعد از تماس با اپوکسی رخ می دهد. واکنش های الرژیک به شکل اماس پوست، بخصوص در نواحی که در تماس زیاد است (دست و بازوها) رخ می دهد. مصرف اپوکسی منبع اصلی اسم شغلی در تولید کننده گان پلاستیک است .

برخی از مواد اولیه مانند رقیق کننده های واکنش دهنده ، عوامل پخت کننده دارای درجه های مختلف سمیت و تحریک هستند. در هنگام انتخاب ، عملیات ساختمانی باید از تهویه و محافظت تقویت شود ، از فرمول طراحی جلوگیری شود.

آموزش رزین . محصولات رزین برای چه کسانی مناسب نیستند؟

چرا استفاده از رزین اپوکسی مضر است؟

اگر چه رزین اپوکسی دارای فواید متعددی است اما دارای مضراتی  برای سلامتی نیز است. در این قسمت مضرات رزین اپوکسی برای سلامتی مورد بررسی قرار می گیرد.

1- رزین اپوکسی ها مبتنی بر حلال هستند و می توانند مشکلات جدی برای سلامتی را ایجاد کنند.

هر گونه مواجهه با مقادیر زیاد اپوکسی به طور مداوم و بدون تجهیزات مناسب ، ممکن است باعث ایجاد حساسیت به اپوکسی در افراد شود.

رزین اپوکسی مایع است و هنگام کار با آن مقداری از رزین اپوکسی بر اثر حرارت تبخیر می شود ، که این بخار ها می تواند در سیستم تنفسی انسان تأثیر بگذارد. توجه داشته باشید که فرآیند تبخیر با تهویه ضعیف و دمای زیاد برای سلامتی افراد بسیار خطرناک می باشد.

استنشاق دودهای اپوکسی می تواند چشم ، ریه ، گلو و بینی را تحریک کند. استنشاق گرد و غبار اپوکسی در مخاط دستگاه تنفسی به دام می افتد و مشکلاتی را ایجاد می کند.

2- بخارات رزین اپوکسی باعث حساسیت تنفسی می شود.

تنفس بخار اپوکسی بسیار متمرکز باعث تحریک دستگاه تنفسی و ایجاد حساسیت می شود. در دمای اتاق ، بخار اپوکسی بعید است که بسیار متمرکز باشد. اما اگر قبلا نسبت به اپوکسی حساس شده باشید ، قرار گرفتن در معرض غلظت کم بخارات اپوکسی می تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. در دماهای گرم تر و در فضاهای بدون تهویه ، میزان بخار اپوکسی افزایش می یابد.

مواد شیمیایی اپوکسی تا زمانی که پخت نشوند ، واکنشی باقی می مانند. مشکلات بهداشتی جدی می تواند ناشی از ریختن اپوکسی قبل از پخت کامل آن باشد. هنگامی که این ذرات را استنشاق می کنید ، در مخاط دستگاه تنفسی شما گرفتار می شوند.

آموزش رزین . محصولات رزین برای چه کسانی مناسب نیستند؟

3- پوشش های رزین اپوکسی سمی می باشند.

اگر چه ممکن است انواع مختلفی از رزین اپوکسی ها سمی باشند اما این امر بستگی به شرکت سازنده آن دارد. محصولات طراحی شده برای صنایع دستی و مصارف خانگی ممکن است سمی نباشد. رزین اپوکسی در بسیاری از محصولات تجاری به شکل مایع هستند و بسته به قرار گرفتن در معرض آن ، ممکن است باعث مشکلات شوند. توصیه می شود برای جلوگیری از تنفس آن همیشه از ماسک تنفسی ، دستکش برای جلوگیری از تماس پوست و عینک محافظ استفاده کنید. بسیاری از این رزین ها به شکل مایع برای آبزیان سمی هستند.

4- رزین اپوکسی دارای اثرات التهاب پوستی می باشد.

کمتر از 10٪ از کاربران اپوکسی وقتی در معرض رزین اپوکسی یا سفت کننده قرار گیرند ، واکنش نشان می دهند. شایع ترین واکنش درماتیت تماسی یا التهاب پوستی است. هم رزین اپوکسی و هم سخت کننده می توانند باعث درماتیت تماسی حاد شوند. ناراحتی می تواند شدید باشد اما معمولا پس از قطع تماس با محرک از بین می رود.

درماتیت آلرژیک یکی از جدی ترین اثرات سلامتی است. درماتیت آلرژیک وقتی بدن بیش از حد به یک آلرژن واکنش نشان می دهد اتفاق می افتد. سیستم ایمنی بدن و میزان و دفعات قرار گرفتن در معرض اپوکسی بر حساسیت شما تاثیرگذار است. اگر به شدت در معرض اپوکسی قرار گرفته اید یا ذاتا به یک جزء اپوکسی حساس هستید ، بیشترین حساسیت را نشان می دهید.

واکنش های آلرژیک به اپوکسی می تواند منجر به تحریک پوست یا مشکلات تنفسی شود. پوست تحریک شده از این دو اثر به مراتب شایع است.

رزین اپوکسی در قسمت عملکرد به عنوان پوشش دارای محدودیت هایی است.

اپوکسی ها به نوع سطحی که می توانند پوشش دهند محدود هستند. به عنوان مثال چوب با اپوکسی سازگار نیست زیرا چوب به مراتب انعطاف پذیرتر از رزین اپوکسی ها است و به دلیل انبساط و انقباض چوب می تواند منجر به ترک خوردگی اپوکسی شود.

هنگام پوشاندن فولاد با رزین اپوکسی مانند پوشش داخلی یک مخزن ، اپوکسی ها از تأثیرات معکوس محافظت نمی کنند. رزین اپوکسی بسیار قابل اشتعال هستند. در هر زمان باید از تهویه مناسب استفاده کنید. آن ها از نظر تعمیر محدود هستند. اپوکسی ها در دمای سردتر عملکرد خوبی ندارند. برای بالا بردن دمای پوشش باید از تجهیزات گرمایشی گران استفاده شود.

محصولات رزین برای چه کسانی مناسب نیستند؟  آموزش فنگ شویی

محصولات رزین برای چه کسانی مناسب نیستند؟

تماس مکرر پوستی با رزین و سخت کننده ها همچنین ممکن است باعث درماتیت تماسی مزمن شود که معمولاً ملایم تر و ماندگار تر است. این عارضه اگر درمان نشود ، می تواند به اگزما تبدیل شود ، نوعی درماتیت که شامل تورم ، تاول و خارش می شود. به افرادی که دارای حساسیت های پوستی هستند توصیه می شود از استفاده این محصول بپرهیزند.

استفاده از محصولات رزین برای کسانی که دارای بیماری های ریوی و تنفسی هستند مناسب نیست زیرا گرمای ناشی از شکل گیری این مواد برای این افراد بسیار مضر می باشد و باعث تنگی نفس و خفگی می شود.

تماس مستقیم این مواد با پوست دست باعث التهاب شدیدی پوستی می شود و افرادی که دارای پوست حساس هستند باید از این مواد بپرهیزند زیرا باعث مشکلات حاد و جدی تر پوستی می شوند.  همچنین ماده رزین را از دسترس کودکان و اطفال خود دور نمایید زیرا این افراد جز گروه های پر خطر برای استفاده از این مواد بحساب می آیند.

استنشاق بخارات اپوکسی غلیظ ، اگر به طور مکرر یا برای مدت طولانی انجام شود ، می تواند دستگاه تنفسی افراد را تحریک کند. قرار گرفتن در معرض مناطق حساس پوستی ، مانند پلک ها ، در بخارهای اپوکسی بسیار متمرکز ممکن است باعث خارش و تورم شود .

آیا امکان ساخت ظروف غذا با رزین اپوکسی وجود دارد؟

نوعی رزین اپوکسی در دنیا تولید می‌شود که گواهی استفاده غذایی دارند؛ به این معنی که خطری برای سلامت انسان ندارد و اگر داخل آن مواد غذایی سرو شود، مثل لیوان و بشقاب و…، مشکلی ایجاد نخواهد شد. ولی متأسفانه این نوع رزین، در ایران در دسترس عموم متقاضیان نیست و قیمت بسیار گزافی دارد. درهرحال پیشنهاد کارشناسان در این زمینه این است که برای ساخت ظروف غذایی از رزین اپوکسی‌ای که Food Grade نیست استفاده نکنید. برای کار با رزین اپوکسی از دستکش لاتکس استفاده کنید؛ دستکش‌های لاتکس به‌دلیل جنس خاصشان مشکلی در استفاده از رزین نخواهند داشت.همچنین به‌دلیل اینکه فرم دست را به خود می‌گیرند، بهترین گزینه برای کار با رزین اپوکسی هستند. اما دستکش‌های پارچه‌ای به‌هیچ‌وجه مناسب کار با رزین نیستند.

محصولات رزین برای چه کسانی مناسب نیستند؟  آموزش رزین اپوکسی


برچسب ها: ساخت میز با رزین ساخت زیرورآلات با رزین ساخت انگشتر با رزین کلاس رزین آموزشگاه رزین ساخت سینی با رزین ساخت ظرف با رزین نحوه استفاده از رزین رزین اپوکسی رزین آموزش رزین اپوکسی ساخت گردنبند با رزین کارگاه رزین آموزش رزین محصولات رزین برای چه کسانی مناسب نیستند؟دیدگاه
دیدگاه شما :