آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - 01732358150 سه شنبه , 3 خرداد 1401 , 04:41 | +0430

چطور فضای خانه را با نورپردازی مناسب تغییر دهیم؟

8/مهر/1398 نورپردازی - مقالات بدون دیدگاه

چطور فضای خانه را با نورپردازی مناسب تغییر دهیم؟ نور می تواند تأثیر عمده ای بر عمق و مقیاس فضا داشته باشد. اگر اتاق های خواب، نشیمن، پذیرایی یا هال منزل شما تناسبات معقول و دلنشینی ندارد و مثلا بسیار بزرگ یا بسیار کوچک، خسته کننده و یکنواخت، یا بی نور و تاریک است، با نورپردازی صحیح می توانید برخی از این عیوب را رفع کنید. نکات مطرح شده در این بخش می تواند راهنمای خوبی باشد تا بر اساس صحیح ترین انتخاب ها تصمیم بگیرید و محیط را تا اندازهای دگرگون سازید:

چطور فضای خانه را با نورپردازی مناسب تغییر دهیم؟

*برای آنکه محیط درونی کوچک تر به نظر برسد، از نورهای عمود تاب به عنوان منبع اصلی نور اتاق استفاده کنید و از نورانی کردن اطراف اتاق بپرهیزید. این شگرد باعث می شود که توجه و نگاه بیننده به جای معطوف شدن بر اطراف و جوانب، متوجه داخل و مرکز اتاق گردد. برای تکمیل این شگرد، آویزهای سقفی در سطح پایین، همین طور لامپ های رومیزی و کف اتاقی را به کار ببرید. 

* برای بلندتر به نظر رسیدن سقف می توان از چراغ های زمینی یا دیواری که نور آنها مستقیما به سقف می تابد استفاده کرد. نورهای دیواری عمود تاب که رو به بالا کار گذاشته شده باشند برای این منظور مناسب اند. همچنین می توان منبع نور را در پشت گچبری ها یا گوشه هایی در سطوح بالایی دیوار جای داد تا نور به دیوارهای پیرامون بتابد.

چطور فضای خانه را با نورپردازی مناسب تغییر دهیم؟

نورپردازی مناسب برای کوتاه تر به نظر رسیدن سقف

* بر خلاف مورد قبلی، برای کوتاه تر به نظر رسیدن سقف و القای حالتی دوستانه تر، از تاباندن نور به سقف خودداری کنید و با استفاده از حباب یا آویزهایی که نور را به سقف نمی اندازند، روشنایی را از ناحیه سقف دور نگه دارید. این کار را می توان با کم کردن نور چراغ یا استفاده از آویزهایی که اجازه تابیدن نور به سقف را نمی دهند انجام داد.

همچنین می توان نگاه و توجه را به اشیایی که در سطح پایین هستند جلب کرد، مثل تابلوهایی که پایین تر از حد معمول بر روی دیوار قرار می گیرند، یا لوازمی جذاب و خوش رنگ که در سطح پایین قرار دارند. حتی تاباندن نور از بالا به تصاویر یا پرده هایی که تا کف امتداد می یابند، راهکار خوبی است؛ زیرا می توان به وسیله تاباندن نور از بالا به سمت این اشیا، یا به کار گرفتن چراغهایی که روی سطح زمین قرار دارند، به نتیجه خوبی رسید. 

تاثیر نورپردازی در وسیع نشان دادن فضا

* برای اینکه فضایی باریک و طولانی مثل راهرو، وسیع تر از آنچه هست به نظر برسد می توان مرکز توجه را به رنگ جالب و زنده یکی از دیوارهای انتهایی با یک شیء چشمگیر معطوف کرد، مثلا آویختن یک اثر هنری جالب به دیوار و تاباندن نور موضعی متمرکز بر آن، با تأکید بر یک پنجره که دید زیبایی رو به باغچه دارد.

چطور فضای خانه را با نورپردازی مناسب تغییر دهیم؟

می توان با سایه روشن کردن یکی از دیوارها به وسیله نورافکن و تاباندن نوری ملایم و یکنواخت به سایر دیوارها، به خوبی این کارها را انجام داد. و برای آنکه محیط زندگی در مجموع وسیع تر، بازتر و جادارتر از حد واقعی خود به نظر رسد، از نور بازتابی غیر مستقیم برای ایجاد توهم ارتفاع و عمق استفاده کنید.

بیشتر بدانید:

ایجاد تغییرات در محیط توسط نورپردازی

افزایش نور پردازی در شب

دیوارهای مقابل را با نور روشن کنید تا دورتر به نظر آیند، یا اینکه با استفاده از ترکیب نورپردازی بر روی آینه های بزرگ و سطوح صیقلی منعکس کننده نور، فضا را باز تر جلوه بدهید. چراغ های دیواری چشم آدمی را فریب می دهند، به طوری که بیشتر کشیدگی ها به چشم می خورد تا خطوط دیوارها، در حالی که نورهای عمود تاب رو به بالا که به سمت بالای دیوارها نور می تابند، به لحاظ بصری ارتفاع دیوارها را افزایش می دهند.

* سطوح زیبا و اشیایی ساخته شده از شیشه، کاشی، فلز و نقاشی های صیقلی، نور را منعکس و تقویت می کنند، در حالی که بر خلاف آن سطوح مات و بافت دار بیشتر باعث جذب نور می شوند تا انعکاس آن. هر چه رنگ تیره تر باشد، نور را بیشتر جذب می کند. بنابراین سطوح مات را در اتاق های روشن شده ازنور طبیعی به کار ببرید تا جلوی تشعشع نور زیاد خورشید را بگیرد.

چطور فضای خانه را با نورپردازی مناسب تغییر دهیم؟

ایجاد فضایی دوستانه با نورپردازی مناسب

* برای دوستانه تر جلوه دادن فضا، از چند چراغ رومیزی و آباژور کلاهک دار به منظور ایجاد نوری صمیمی و رؤیایی بهره بگیرید. بهتر است چراغها رنگمایه های گرم داشته باشند. به عنوان مثال به جای رنگ سفید از رنگ درجه های سفید مرمری، صدفی و عاجی استفاده کنید، زیرا نوری که این رنگ های پر جلوه و گاه براق ایجاد می کنند بسیار دلپذیر است.

* موقعیت و اندازه پنجره در یک اتاق، تأثیر زیادی روی نور گسترده شده در محیط دارد. از همین روی می توان از تزیینات پنجره برای دگرگون کردن فضای اتاق استفاده کرد. پرده های پارچه ای بافت دار ومات که نور طبیعی را فیلتر می کنند، اثری پراکنده ایجاد کرده وزن های متفاوتی نیز دارند، که بایستی با توجه به این خصیصه انتخاب شوند. پرده کرکره های چوبی بیشترین کنترل نور را دارند: از کاملا مات گرفته تا کاملا روشن، همچنین با بسته و باز کردن آنها در زوایای مختلف، نور و سایه ای دل انگیز و گاه شاعرانه به وجود می آید.

دوره طراحی روشنایی و نورپردازی در گرگان

مدرسه معماری داخلی آرت کانر برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون در گرایش ها و شاخه های مختلف می باشد. این موسسه تلاش دارد که جامعترین آموزش ها را به صورت کاربردی و مفید به دانشجویان خود بیاموزد که آنها بتوانند به راحتی در گروه های طراحی شرکت ها و تولیدی های مختلف استخدام و فعالیت کنند.

دوره جامع نورپردازی تخصصی

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش طراحی نور، نورپردازی و چراغ روشنایی است.مدرسه معماری داخلی آرت کانر با برگزاری دوره روشنایی و نورپردازی اماکن به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند، پس از پایان دوره، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

دوره روشنایی و نورپردازی اماکن

با توجه به اینکه بازار معماری ایران با کمبود متخصص در حوزه معماری نور مواجه است.
گذراندن دوره روشنایی و نورپردازی اماکن باعث می شود تا افراد علاقمند به این حوزه به اشراف و تسلط کافی در این زمینه دست یابند و انواع راه حل و تکنیک های نورپردازی با توجه به کاربری و نوع معماری هر فضا را بشناسند . مطالب مربوط به روشنایی و نورپردازی در این کلاس ها عمدتا مبتنی بر مبانی نظری معماری می باشد .در این دوره ها تاکید بر آموزش تکنیکهای عملی نورپردازی برای سبک های مختلف معماری است.
ما با برگزاری گارگاه های آموزشی حضوری یا آنلاین و محصولات آموزشی به شما کمک میکنیم تا در حوزه تخصصی خود بی رقیب باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید


برچسب ها: دوره آموزشی نورپردازی نورپردازی اماکن نورپردازی در روز نورپردازی درشب نورپردازی چیست اشتباهات نورپردازی نورپردازی صحیح نورپردازیدیدگاه
دیدگاه شما :