آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - جمعه , 7 آذر 1399 , 06:51 | +0330

فرمول ترکیب هاردنر و رزین

27/مهر/1399 مقالات بدون دیدگاه

فرمول ترکیب هاردنر و رزین : برای کار بارزین اولین چیزی که نیاز است دانستن میزان ترکیب هاردنر و رزین می باشد. زیرا اگر این ترکیب به درستی انجام نشود نتیجه کار مطلوب نخواهد بود و دچار مشکل می شوید. اگر می خواهید در کار بارزین به فردی متبحر تبدیل شوید می توانید در کلاس های آموزشی کار با رزین مدرسه معماری آرت کانر ثبت نام کنید. در این مقاله سعی کردیم بصورت ساده و قابل فهم فرمول ترکیب هاردنر و رزین را برای شما علاقه مندان توضیح دهیم.تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فرمول ترکیب هاردنر و رزین

برای ریختن اپوکسی 3 گام بسیار ساده و البته مهم وجود دارد که با رعایت کردن این نکات می توانید مطمئن باشید که در پایان با مشکلی روبرو نخواهید شد.

مرحله اول: به طور دقیق میزان اپوکسی مورد نیاز خود را محاسبه کنید ، در اندازه گیری رزین و هاردنر نهایت دقت را به عمل آورید

محلول را به طور کامل و به مدت 5 دقیقه خوب مخلوط کنید. توجه داشته باشید که محلول موجود کف ظرف و دیواره ها را فراموش نکنید.

با یک فرمول ساده قادر خواهید بود تا میزان رزین مورد نیاز خود را با دقت خوبی محاسبه کنید. کافیست مشخص کنید فضایی که قصد دارید آنرا با رزین پر کنید یا بپوشانید چه ظرفیتی دارد.

فرض می کنیم قصد دارید یک میز رود خانه ای بسازید. دو عدد اسلب چوبی در کناره های میز قرار داده و قصد دارید فضای میانی دو اسلب را با رزین پر کنید. در اولین قدم فضای میان دو اسلب را به طور میانگین اندازه گیری می کنیم. این فضا ممکن است در برخی نقاط به 10 سانتی متر و در برخی 8 و برخی دیگر به 15 سانتی متر برسد. ما این فاصله را به طور میانگین همان 10 سانتی متر در نظر می گیریم.

در مرحله دوم باید طول رودخانه ای که قصد داریم با رزین پر کنیم را اندازه گیری کنیم. فرض می کنیم طول رودخانه مد نظر ما 120 سانتی متر می باشد.

در مرحله سوم نوبت به اندازه گیری عمق رودخانه می رسد. عمق رودخانه برابراست با اندازه کف قالب تا سطح اسلب یا قالب مورد نظر

در این مرحله هم فرض می کنیم عمق رودخانه مورد نظر ما 4 سانتی متر می باشد.

حالا نوبت به محاسبه میزان رزین مورد نیاز جهت ساخت رودخانه مورد نظر می رسد.

در اولین قدم طول و عرض اندازه گیری شده را به متر تبدیل می کنیم. در اینجا طول میز ما برابر با 120 سانتی متر و عرض رودخانه برابر با 10 سانتی متر بود. ابعاد بدست آمده بر حسب متر به ترتیب 1.2 و 0.1 متر خواهد بود.

در قدم دوم باید عمق کار را به میلی متر تبدیل کنیم. در اینجا عمق کار ما 4 سانتی متر برابر با 40 میلی متر می باشد.

حالا نوبت به محاسبه میزان اپوکسی لازم می رسد. برای این کار کافیست اعداد بدست آمده را در هم ضرب کنیم.

4.8=40*1.2*0.1

عدد بدست آمده میزان رزین مورد نیاز ماست که بر حسب کیلوگرم می باشد.

در صورتی که قصد دارید سطح میز یا هر محصول دیگر را با رزین بپوشانید کافیست محیط آن را محاسبه و ضخامت رزینی که قصد دارید روی آن بریزید را در آن ضرب کنید. برای مثال اگر قصد دارید سطح میزی با ابعاد 1 متر در 1.6 متر را با ضخامت 4 میلی متر پوشش دهید میزان رزین مورد نیاز شما برابر خواهد بود با

4*1*1.6= 6.8

ملاحظه می کنید که برابر این کار به 7 کیلو گرم رزین نیاز دارید.

فرمول ترکیب هاردنر و رزین

مرحله دوم : رزین و هاردنر را با دقت اندازه گیری کنید

نسبت مخلوط رزین و هاردنر ها معمولا به صورت 1 به 2 می باشد. این بدان معناست که به ازای هر پیمانه هاردنر به دو پیمانه رزین نیاز داریم. نسبت ترکیب رزین و هاردنر ها روی بسته بندی رزین اپوکسی ها درج شده است.

در نظر داشته باشید که دقت در اندازه گیری در این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است و در نتیجه پایانی موثر خواهد بود. در صورتی که هاردنر از مقدار تعیین شده کمتر باشد در پایان کار به جای سطح شیشه ای سطح ژله ای خواهید داشت و در صورتی که مقدار هاردنر بیش از حد باشد در پایان کار سفیدک خواهد زد.

نکاتی که باید به هنگام ترکیب با رزین بدانید

  • رزین اپوکسی ها مواد چسبنده ای هستند، بهتر است در هنگام کار با آنها از دستکش های لاتکس استفاده کنید
  • رزین های اپوکسی به سختی به پلاستیک می چسبند بنابراین برای مخلوط کردن از ظروف پلاستیکی استفاده کنید.
  • بهترین دما برای کار با رزین اپوکسی ها 25 تا 30 درجه ی سانتی گراد می باشد. دمای پایین تر از این موجب بوجود امدن حباب های ریز در محصول نهایی خواهد شد. بنابراین اگر در دمایی پایین تر از این قصد دارید با رزین کار کنید ابتدا باید دمای محیط را به حد مطلوب رسانده و قبل از اینکه رزین و هاردنر را از ظرف خالی کنید آنها را برای مدت زمان 15 دقیقه داخل آب گرم قرار دهید. توجه داشته باشید قبل از کار حتما ظرف را خشک کنید زیرا افتادن یک قطره آب در محلول موجب از دست رفتن نتیجه مطلوب خواهد شد.
  • برای اندازه گیری از ترازوهای با دقت یک دهم استفاده کنید.

مرحله سوم: مخلوط کنید

به محض اینکه میزان رزین و هاردنر مورد نیاز خود را تعیین کردید، ابتدا هاردنر را داخل ظرف پلاستکی بریزید. در صورتی که قصد دارید رزین رنگی داشته باشید قبل از اضافه کردن رزین رنگ را به هاردنر اضافه کنید.
پس از اضافه کردن رزین به هاردنر، محلول بدست آمده را به مدت 5 دقیقه و آرامی هم بزنید. محلول چسبیده به کف و دیواره های ظرف را به دقت هم بزنید تا در نهایت محلولی کاملا یکدست داشته باشید. محلول های رزین و هاردنر چسبیده به ظرف در صورت هم نخوردن به شکل گلوله های چسبناک به ظرف خواهند چسبید.

فرمول ترکیب هاردنر و رزین

نحوه از بین بردن حباب رزین

بعد از هم زدن اگر داخل محلول بدست آمده حباب دیدید نگران نشوید. پس از اینکه رزین را داخل قالب ریختید و آن را پخش کردید می توانید به وسیله تورچ یا فندک آنها را از بین ببرید.

بعد از اینکه محلول را به خوبی مخلوط کردید 15 دقیقه فرصت دارید تا آن را داخل قالب بریزید و حباب ها را قبل از سخت شدن رزین از بین ببرید.

اپوکسی و هاردنر را حجمی مخلوط کنیم یا وزنی؟

در زمان استفاده از رزین اپوکسی و هاردنر،دانستن میزان نسبت اختلاط آنها که توسط شرکت سازنده و فرموله کننده اعلام میشود بسیار مهم و حیاتی هست. انتخاب نحوه عمل کردن بر اساس وزن یا حجم نیز بر همین اساس میباشد . نکته مهم این است که باید بدانیم رزین اپوکسی در هر چند گرم، یک عامل فعال دارد.

وقتی که هاردنر فرموله میشود ،مهم هست که در هر چند گرم آن چند عامل فعال وجود دارد که بتواند با عوامل فعال در رزین اپوکسی واکنش دهد و شبکه پلیمری مستحکم تشکیل شود.

فرض کنید که یک گرم هاردنر ،3 عامل فعال مثل 3 دست داشته باشد و هر یک گرم از رزین اپوکسی 1 عامل فعال داشته باشد.

پس برای تکمیل صحیح واکنش احتیاج هست که 3 گرم (3 دست) از رزین اپوکسی با 1 گرم (3 دست) از هاردنر واکنش دهد تا هیچ عامل واکنش نداده ای در سیستم وجود نداشته باشد (در این حالت نسبت اختلاط 1 به 3 خواهد بود).

حال اگر محاسبات ریاضی در هنگام فرموله کردن رزین اپوکسی و هاردنر براساس حجم و عوامل فعال در آنها محاسبه شده باشد باید حتماً به صورت حجمی و در دمای مشخص شده توسط کارخانه سازنده عمل کرد.

چرا اگر نسبت اختلاط را وزنی اعلام کردند ما نمیتوانیم به صورت حجمی عمل کنیم و یا بلعکس؟

دلیل تفاوت میزان چگالی رزین اپوکسی و هاردنر هست. فقط چگالی آب برابر با 1 هست یعنی 1 کیلوگرم آن حجمی معادل 1 لیتر را اشغال میکند،برای سایر مواد این عدد متفاوت است. بنابراین برای مثال ممکن است براساس نوع رزین اپوکسی که شما استفاده می کنید ،میزان هاردنر مورد نباز شما برابر 5 گرم باشد ولی حجمی معادل 7 سی سی را اشغال کند.

حال اگر شما به اشتباه حجمی عمل کنید و به جای 5 گرم،5 سی سی را مصرف کنید چه میشود؟

عملا نسبت و میزان صحیح عوامل فعال مورد نیاز واکنش را مختل و کمتر در سیستم وارد کرده اید. لذا مخلوط به نهایت استحکام نحواهید رسید وباعث بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد. حتی ممکن است در لحظه با چشم دیده نشود ولی به مرور زمان و در شرایط جوی مختلف نمود پیدا خواهند کرد.

دقت کنید که رزین های اپوکسی و هاردنر ها، برای هر کاربرد و با هر کد ساخته شده، دارای مشخصات فیزیکی و شیمیایی متفاوتی هستند.

نباید انتظار داشته باشیم که برای مثال جهت کار با چوب فقط رزین های 1 به 2 و یا فقط رزین های 1 به 3 مناسب هستند.

ممکن است فرمولاتور ترکیب رزین اپوکسی و هاردنری مناسب این کار فرموله کند که نسبت اختلاط آنها 1 به 8 یا 1 به حتی 12 باشد،لذا نسبت اختلاط دلیل مناسبی جهت انتخاب درست ترین رزین و هاردنر مورد نیاز ما نیست.

اگر فرمول ترکیب هاردنر و رزین رعایت نکنیم چه می شود؟

1) قدرت چسبندگی رزین بسیار کم میشه
2) مخلوط خشک نمیشه
3) حالت چسبناک و آدامسی داره
4) روی سطح رزین سفیدک میزنه (به دلیل وجود هاردنر اضافه)
5) اگر یکم گرم بشه شروع میکنه به شل شدن
6) پول و رزینت به هدر رفته!

پس خیلی بهتره اگه این محاسبات ساده رو همیشه قبل از کار با اپوکسی در هر زمینه ای مثل کفپوش اپوکسی، کارهای تزئیناتی با اپوکسی ، اپوکسی چوب، اپوکسی سنگ و اپوکسی سه بعدی انجام بدی تا ببینی چقدر در مصرف رزین و هزینه هات صرفه جویی خواهد شد.

فرمول ترکیب هاردنر و رزین

کارگاه سازه های چوب و رزین (وودگلس)

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش سازه های چوب و رزین(وودگلس) ، است . آکادمی معماری داخلی آرت کانر با برگزاری کارگاه سازه های چوب و رزین(وودگلس) به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند ، پس از پایان دوره ، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند

سر فصل های آموزش دایموندگلس شامل :

✨ قالب بندی سیلیکونی مخصوص زیور آلات .
✨ آموزش ساخت قطعات تزئینی و دکوری با رزین اپوکسی .
✨ آموزش ساخت زیور آلات رزین اپوکسی .

جهت کسب اطلاعات بیشتردر زمینه برگزاری دوره های آموزشی زیورآلات رزینی اپوکسی در آکادمی معماری آرت کانر با ما تماس بگیرید

 


برچسب ها: محاسبه میزان رزین نحوه ترکیب رزین کارگاه آموزش رزین آموزش رزین اپوکسی آموزش ترکیب رزین و اپوکسی آموزش رزین فرمول ترکیب هاردنر و رزیندیدگاه
دیدگاه شما :