آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - 01732358150 سه شنبه , 3 خرداد 1401 , 04:48 | +0430

تفاوت رزین و کریستال سرورنیک

22/آذر/1399 چوب و رزین - مقالات بدون دیدگاه

تفاوت رزین و کریستال سرورنیک : با رواج پیدا کردن لوازم آنتیک و اکسسوری های خاص بازار استفاده از لوازم ساخته شده از رزین این روزها داغ می باشد. شما می توانید بسیاری از وسایل و لوازم دکوری منزل و محل کار خود را که از رزین ساخته شده و لوکس می باشد را خریداری کنید و یا با آموزش های ساخت این لوازم خودتان تهیه کنید. اگر شما از آن دست افرادی هستید که علاقه مند به این هنر و آثار هنری رزینی می باشید به شما توصیه می کنیم با ثبت نام و شرکت در کلاس های کار با رزین مدرسه معماری آرت کانر اولین قدم موثر را در این راه بردارید . شما می توانید تمامی موارد کار با رزین را زیر نظر بهترین اساتید در این کلاس ها آموزش ببینید. بسیاری از افرادی که در این هنر دستی دارند انواع رزین را می شناسند و می دانند برای هر کاری از چه رزینی باید استفاده کرد. ما در این مقاله به تفاوت رزین و کریستال سرورنیک می پردازیم و می خواهیم بررسی کنیم این دو نوع رزین در کجاها کاربرد دارند و چه تفاوت هایی دارند تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:

منظور از کریستال سرور نیک چیست؟

کریستال سرور نیک هم یک ماده رزینی دو جزئی شفاف می باشد که که یک لایه نازک بر روی سطوح چوبی و سفالی و سرامیکی و پلی استر و شیشه ایجاد می کند. استفاده از این نوع رزین دارای ریزه کاری هایی می باشد که به هنگام به کار گیری از این نوع محصول حتما باید آنها را رعایت کنید تا کار تمیز و بدون نقصی داشته باشید.یکی از این ریزه کاری ها نسبت مخلوط کردن آن و روش مخلوط کردن این ماده می باشد که باید به این صورت باشد، این محلول به صورت دو جزئی وجود دارد که برای استفاده لازم است به نسبت یک به یک با هم مخلوط شده و با استفاده از قلم مو روی سطح کار زده شود. هنگام ترکیب کردن دو جزء آن را به آرامی و در یک جهت هم بزنید. و برای هم زدن از میله ای چوبی یا فلزی یا دسته ی قلم مو استفاده کنید زیرا ممکن است حرکت موهای قلم مو در محلول ایجاد حباب کند. برای آشنایی بیشتر کار با این نوع رزین می توانید از کلاس های مدرسه معماری آرت کانر استفاده کنید و با آموزش های لازم که در این حرفه می بینید برای خود بطور مستقل درآمدزایی کنید. در ادامه مقاله به بیان تفاوت رزین و کریستال سرورنیک می پردازیم.

تفاوت رزین و کریستال سرورنیک

تفاوت رزین و کریستال سرورنیک

همانطور که گفتیم کریستال سرور نیک ماده ای غلیظ و براق جهت لعابی کردن و ایجاد افکت سرامیکی بر‌ روی سطوح مختلف می باشد در صورتی که رزین اپوکسی مایعی برای قالب گیری ساخت محصول می باشد و با توجه به نسبت مخلوط کردن آن با هاردنر میزان غلظت آن متفاوت می باشد در صورتی که تنها فرمول برای مخلوط کریستال سرور نیک با هاردنر برابر می باشد .
این محلول یعنی همان کریستال سرور نیک برای اکثر سطوح یک لایه از آن کافی است و پس از خشک شدن در برابر ترک خوردن مقاوم میشود.
یکی دیگر از تفاوت های رزین و کریستال سرور نیک در نحوه استفاده از آن می باشد جهت استفاده از کریستال سرور نیک بر‌ روی سطوح از قلم مو استفاده کنید و بعد از یک بار کشیدن قلم مو بر روی کار از حرکت در جهت عکس خودداری کنید و بگذارید کاملا خشک شود در صورتی که از رزین و هاردنری که با فرمول طلایی آن را مخلوط کرده اید باید در قالب بریزید و زمان دهید تا خشک شود و از قالب جدا کنید.
از دیگر تفاوت های این دو رزین زمان خشک شدن آنها می باشد که رزین اپوکسی بین ده تا 15 ساعت زمان برای خشک شدن کامل نیاز دارد این زمان در صورتی می باشد که شما رزین و هاردنر را با نسبت درست و حیح با هم مخلوط کرده باشد و کریستال سرور نیک زمانی حدودا بین 15 تا 20 ساعت و برخی نیز می گویند بین 7 تا 12 ساعت برای خشک شدن کامل زمان نیاز دارد.
در مواردی که دارای سطح صافی هستند مانند تابلوها، داخل سینی و … می توان مایع کریستال سرور نیک را به صورت مستقیم روی سطح کار ریخت که به علت ویسکوزیته ی بالا روی تمام سطح کار پخش شده و لایه ای یکدست را ایجاد می کند.
یکی دیگر از تفاوت هایی که رزین و کریستال سرور نیک با یکدیگر دارند می توان به این مورد اشاره کرد که کریستال سرورنیک به دلیل پایین بودن خاصیت گرانروی آن نسبت به رزین اپوکسی ،کمتر حالت محدب گونه به خود میگیرد وبرای طرح های بافرم کروی مناسب نیست و باید از رزین استفاده شود.برای شناخت بیشتر انواع رزین و کاربردهای آن در ای قسمت از مقاله به بیان آن می پردازیم تا برای انجام و خلق آثار هنری خود دچار سردرگمی نشوید و آگاه باشید که از چه محصولی باید استفاده کنید.

تفاوت رزین و کریستال سرورنیک

کاربرد انواع رزین

1. رزین پلی استر

یکی از رایج ترین انواع رزین، رزین پلی استر بوده و بیشتر مصارف صنعتی و مجسمه سازی دارد .از این جهت که این نوع رزین پس از خشک شدن زرد رنگ می شود ، اصلا برای ساخت زیورآلات رزینی مناسب نمی باشد. پس دقت کنید اگر برای تولید زیور آلات رزینی می خواهید رزین تهیه کنید از خرید رزین پلی استر خودداری کنید.

2. رزین اپوکسی 20 درصد

این نوع رزین هم مانند پلی استر بیشتر مصارف صنعتی دارد و پس از خشک شدن مات میشود.

3. رزین اپوکسی 50 درصد

این نوع رزین غلظت بالایی دارد و به خاطر شفافیت و غلظت بالا علاوه بر مصارف صنعتی ، برای ساخت زیور آلات بسیار مناسب است. به علت بالا بودن غلظت این نوع رزین بهتر است قبل از استفاده ، گرم و در انتها، کار حباب گیری شود. .این نوع رزین بیشتر در طرح هایی که در آن از قاب های چوبی و فلزی استفاده می شود، کاربرد دارد.

4. رزین اپوکسی 64 درصد

به دلیل رقیق بودنش نیاز به گرم کردن و حباب گیریه زیادی ندارد. به همین علت این نوع رزین بسیار مناسب و مورد مصرف در طرح هایی است که از قالب سیلیکونی برای خلق اثر استفاده می شود. همچنین این نوع رزین در خلق آثار سه بعدی ، مصرف بیشتری دارد.

5 . کریستال سرورنیک

کریستال سرورنیک شامل رزین و هاردنر به مقدار مساوی است و کاربرد آن مشابه رزین اپوکسی 50 درصد کریستال سرورنیک به دلیل پایین بودن خاصیت گرانروی آن نسبت به رزین اپوکسی 50 درصد ،کمتر حالت محدب گونه به خود میگیرد وبرای طرح های بافرم کروی مناسب نیست.

از کریستال سرور نیک می توان برای تثبیت کاشی کاری.تکنیک ترک.ورق طلا.زر افشان و تکنیک های متعدد دیگر استفاده نمود.بعد از خشک شدن کار کاملا قابل شستشو میگردد.

تفاوت رزین و کریستال سرورنیک

نحوه استفاده از کریستال سرور نیک به چه شکل می باشد؟

ماده دو جزیی کریستا سرور نیک که در دو ظرف می باشد را داخل یک ظرف تمیز و خشک به مدت 1 دقیقه کامل و به آرامی مخلوط کنید تا از ایجاد حباب جلوگیری شود و به مدت 3 دقیقه مکث کنید در حالت سکون قرار داده و هیچ حرکتی بر آن وارد نکنید و پس از آن محلول را بر روی کلیه سطوح می توان استفاده کرد. باید دقت کنید زمان ایده ال برای مصرف مواد 20 دقیقه می باشد بدون نگرانی از ژله ای شدن محلول و مدت زمان لازم برای خشک شدن کامل بین 7 تا حداکثر 12 ساعت می باشد. هنگام ترکیب کردن دو جزء آن را به آرامی و در یک جهت هم بزنید. و برای هم زدن از میله ای چوبی یا فلزی یا دسته ی قلم مو استفاده کنید زیرا ممکن است حرکت موهای قلم مو در محلول ایجاد حباب کند. هنر جویانی که قصد شرکت در کلاس های آموز کار با رزین مدرسه معماری آرت کانر را دارند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبتنام می توانند با کارشناسان سایت آرت کانر ارتباط برقرار کنند.

کارگاه سازه های چوب و رزین (وودگلس)

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش سازه های چوب و رزین(وودگلس) ، است . آکادمی معماری داخلی آرت کانر با برگزاری کارگاه سازه های چوب و رزین(وودگلس) به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند ، پس از پایان دوره ، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند

سر فصل های آموزش دایموندگلس شامل :

✨ قالب بندی سیلیکونی مخصوص زیور آلات .
✨ آموزش ساخت قطعات تزئینی و دکوری با رزین اپوکسی .
✨ آموزش ساخت زیور آلات رزین اپوکسی .

جهت کسب اطلاعات بیشتردر زمینه برگزاری دوره های آموزشی زیورآلات رزینی اپوکسی در آکادمی معماری آرت کانر با ما تماس بگیرید


برچسب ها: رزین اپوکسی 50 درصد کریستال سرورنیک رزین اپوکسی 64 درصد آموزش رزین اپوکسی رزین پلی استر رزین اپوکسی 20 درصد آموزش اپوکسی تفاوت رزین و کریستال سرورنیک آموزش رزیندیدگاه
دیدگاه شما :