آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - 01732358150 سه شنبه , 6 مهر 1400 , 08:42 | +0330

آباژور ها چه تاثیری در نور پردازی و دکوراسیون منزل دارد

1/مهر/1398 نورپردازی - مقالات بدون دیدگاه

آباژور ها چه تاثیری در نور پردازی و دکوراسیون منزل دارد : نورتاب ها یکی از عناصر تزیینی مهم در فضای داخلی به شمار می روند که به راحتی زینت بخش اتاق های نشیمن، پذیرایی و خواب می شوند. داشتن سایه ای تأثیرگذار اتاق شما را زیباتر می کند و نور دلپذیری برای کار یا تفریح فراهم می آورد.

قرار دادن آباژور در خانه، علاوه بر جنبه تزیینی، بر حس و حال عمومی اتاق نیز تأثیر می گذارد، یعنی محیط زندگی شما را گرم و آرامش بخش می سازد، شکل، جنس و رنگ حباب های آباژور شدت نور و محل تابش آن را تعیین می کند. انتخاب نوع نورتاب دقیقا به محل قرار گرفتن آن و نوع مصرف شما بر می گردد.

آباژور ها چه تاثیری در نور پردازی و دکوراسیون منزل دارد

حالت ظاهری آباژورها متفاوت است. حباب هایی که در انتها عریض تر هستند بیشتر نور را به سمت پایین می تابانند، در حالی که آباژورهای استوانه ای نور را به حالت برابر به بالا و پایین تقسیم می کنند و به طبع فضای میانی را بدون نور و تاریک باقی می گذارند. پایه ها نیز شکل های معمولی یا فانتزی دارند که بلند یا کوتاه اند و ممکن است سرامیکی، سفالی، شیشه ای، چرمی، فلزی یا از جنس چینی باشند. پایه های دایره ای بیشتر از جنس شیشه یا چینی هستند. پایه های شمعی نیز به شکل استوانه های باریک هستند که سر آنها لامپ شمعی می خورد.

تاثیر آباژورها در نورپردازی داخلی

معرفی انواع مدلهای آباژور

مدل سنتی

نوعی آباژور سنتی و باشکوه که با داشتن انتهایی عریض بیشترین نور را به سمت پایین می تاباند. کلاهک این مدل اغلب ارتفاعی بلند دارد و بر روی پایه دایره ای یا شمعی بسیار زیباست. انواع کوچک دیواری آن سایه روشنی مطلوب روی دیوار خلق می کند.

مدل کلاسیک

این مدل از نوع قبلی چشمگیرتر و باوقارتر است. کلاهک سر آباژور، انتهایی عریض تر وارتفاعی کوتاه تر دارد و بر فراز پایه های بلند شمعی بسیار جلوه می کند.

 مدل قیفی

آباژورهای قیفی نمونه های مشابه با طرح کلاسیک اند، اما بالا و پایین سایبان در مدل قیفی ازنظر محیط دایره ها تفاوت محسوس تری دارد. در واقع، محیط دایره بالایی کلاهک خیلی کمتر از محیط دایره پایینی است. به طور معمول، کالاهک قیفی ارتفاعی خیلی بلند دارد و نور را به سوی سقف و زمین می تاباند، اما همچنان نور کافی برای مطالعه را تولید می کند.

مدل استوانه ای

شکل دایره ای و بلند دارد که بالا و پایین سایبان آن همواره به یک اندازه است، ولی گاهی ممکن است استوانه سر نورتاب باریک و کشیده باشد و طرحی فانتزی را رقم بزند. این آباژور بسیار باشکوه است و به خصوص با پایه های بلند جلوهای مدرن و امروزی می یابد. مدل های لوستری با آویز استوانه ای نیز ظاهری زیبا و همه پسند دارند. 

 مدل مربعی

این حالت از نورتاب ها، بلوکی عریض از نور را در بالا و زیر کلاهک ایجاد می کنند. گاهی انتهای سایبان آباژور پهن تر است و حالتی همانند شیروانی خانه های روستایی را در ذهن تداعی می کند. در پاره ای از نمونه های مدرن، سر آباژور شکل مکعب مستطیل دارد و جزء طرح های فانتزی به شمار می رود.مدل مربعی گزینه ای مناسب برای هر چه بیشتر نمایان ساختن گوشه های اتاق ها با کنار تختخواب است .

مدل کاسه ای

معمولا این مدل نورتاب ها دارای حباب شیشه ای هستند و پایه ای متصل شده به سطح دیگر دارند. این مدل نور شایسته ای برای مکان های پر رفت و آمد فراهم می آورد. نمونه هایی که انتهای آنها رنگ شده یا مات گشته اند، کارآیی لوستر را دارند و طرحی جدید را ارائه می کنند.

بیشتر بدانید:

اصول نورپردازی خانه، قرار نیست نور همه جا مثل هم باشه!

چگونگی تاثیر رنگ و نور بر یکدیگر

تاثیر آباژورها در نورپردازی داخلی

تاثیر جنس سایبان آباژور در نورپردازی

نوع موادی که سایبان یا کلاهک آباژور با آن ساخته می شود، بر روی رنگ و نوع نور پخش شده تأثیر مستقیم می گذارد و افزون بر آن، طرح های متنوع می توانند حس سنتی یا امروزی را القا کنند. 

سری آباژور از جنس های مختلفی ساخته می شود، از جمله:

حصير

این نوع شامل موادی مثل نی راتان، بوریا، کنف، چوب های نازک و علف های دریایی می شود که نور نرم و لطیفی را از خود می تاباند. نمونه های جدیدتر آن با پایه های چوبی و چرمی اغلب جلوه ای زیباتر را به وجود می آورد. گردگیری این نوع حصیرها نیز راحت است

 کاغذ

جنسی با عمر کوتاه و بهایی اندک که نوری لطیف و ملایم پخش می کند. حالت دایره ای آن بسیار زیباست و اشکال گوناگونی می توان به آن داد. گرد و خاک آن را می توانید با پارچهای خشک پاک کنید

کرباس

جنسی سخت جان که شکل خود را همواره حفظ می کند و با اغلب دکورها هماهنگ می شود. شدت نورپراکنی آن به رنگ پارچه کرباس بستگی دارد. این نوع، باید به صورت معمولی و دائم گردگیری شود 

 پارچه

کتان و ابریشم دو ماده پر مصرف در ساخت آباژور هستند و کیفیت رنگ آنها نیز به غلظت رنگ پارچه بستگی دارد. گردگیری مرتب کلاهک های پارچه ای بر عمرشان می افزاید.

شیشه

ویژگی حباب های شیشه ای این است که بازتاب نور را شدیدتر می کنند. شیشه های رنگین بر اساس رنگشان حس خاصی به محیط می دهند، اما برای نوردهی فضای منزل مناسب نیستند. شیشه کردو غبار را به راحتی عیان می سازد، پس باید به صورت مداوم و منظم شیشه ها را شست.

 فلز

استیل، نقره و کروم جلا داده شده، فلزاتی عالی برای نورپردازی هستند، چون نور را بر سطح خود بازتاب می دهند. طلا و مس نیز در طرح های سنتی جلوهای تأثیرگذار دارند. تمیز کردن فلز راحت است، ولی کلاهک به دلیل جذب حرارت داغ می شود، بنابراین نباید در دسترس کودکان باشد

تاثیر آباژورها در نورپردازی داخلی

تاثیر رنگ آباژور در نحوه انتشار نور

 به عنوان یک قاعده کلی باید دانست که رنگ های زرد، قهوه ای، شکلاتی و بژ، نور گرم و ملایمی پخش می کنند، در حالی که رنگ های آبی و سبز نور سردتری را بازتاب می دهند. به یاد داشته باشید که پارچه یا به طور کلی هر جنسی که سایبان آباژور با آن ساخته شده باشد، اثر مستقیمی بر روی نور خواهد داشت. 

رنگ سفید نوری روشن و واضح به وجود می آورد. شیشه های مشجر یا مات می توانند اثری مشابه ولی درخشان پدید آورند. رنگ کرم و خردلى القاکننده حسی گرم است. شما می توانید با انتخاب رنگمایه هایی نزدیک به زرد، فضایی گرم تر و صمیمی تر ایجاد کنید.

• رنگ های سرد ملایم مثل آبی کم مایه و سبز کم رنگ یا نقره ای، حسی خنثی یا سرد را منتقل می کنند وبرای محیط های خانوادگی زیاد مناسب نیستند. 

 • رنگ های گرم و قوی مثل سرخ، طلایی و خردلی، حسی صمیمی و هیجان آور در فضا ایجاد می کنند و در محیط منزل کاربرد مناسبی می یابند.

 • رنگ های تیره، مانند مشکی، سورمه ای و قهوه ای سوخته، رنگی چشمگیر به سمت بالا و پایین اتاق می پراکنند و بهتر است با پایه ای تیره و براق همراه شوند.

دوره طراحی روشنایی و نورپردازی در گرگان

مدرسه معماری داخلی آرت کانر برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون در گرایش ها و شاخه های مختلف می باشد. این موسسه تلاش دارد که جامعترین آموزش ها را به صورت کاربردی و مفید به دانشجویان خود بیاموزد که آنها بتوانند به راحتی در گروه های طراحی شرکت ها و تولیدی های مختلف استخدام و فعالیت کنند.

دوره جامع نورپردازی تخصصی

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش طراحی نور، نورپردازی و چراغ روشنایی است.مدرسه معماری داخلی آرت کانر با برگزاری دوره روشنایی و نورپردازی اماکن به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند، پس از پایان دوره، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

دوره روشنایی و نورپردازی اماکن

با توجه به اینکه بازار معماری ایران با کمبود متخصص در حوزه معماری نور مواجه است.
گذراندن دوره روشنایی و نورپردازی اماکن باعث می شود تا افراد علاقمند به این حوزه به اشراف و تسلط کافی در این زمینه دست یابند و انواع راه حل و تکنیک های نورپردازی با توجه به کاربری و نوع معماری هر فضا را بشناسند . مطالب مربوط به روشنایی و نورپردازی در این کلاس ها عمدتا مبتنی بر مبانی نظری معماری می باشد .در این دوره ها تاکید بر آموزش تکنیکهای عملی نورپردازی برای سبک های مختلف معماری است.
ما با برگزاری گارگاه های آموزشی حضوری یا آنلاین و محصولات آموزشی به شما کمک میکنیم تا در حوزه تخصصی خود بی رقیب باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید


برچسب ها: تاثیر آباژورها در نورپردازی داخلی نور پردازی داخلی نور پردازی محل کار نورپردازی اماکن دوره روشنایی و نورپردازی اماکن نور پردازی و دکوراسیون نور پردازیدیدگاه
دیدگاه شما :