آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - 01732358150 یکشنبه , 5 تیر 1401 , 13:40 | +0430

تأمین نور مناسب برای فضاهای داخلی یا محل کار

6/مهر/1398 نورپردازی - مقالات بدون دیدگاه

تأمین نور مناسب برای فضاهای داخلی یا محل کار  : موضوع روشنایی در خانه های مسکونی آن قدر معمولی و روزمره شده است که به جرات می توان گفت اکثر ما درباره آن حتی فکر هم نمی کنیم. بیشتر ما در خانه هایی زندگی می کنیم که به طور معمول در میان سقف حداقل یک سیم برای چراغ روشنایی در نظر گرفته شده است و ما نیز بر حسب بودجه و توان مالی از چلچراغ های ارزان قیمت یا گرانبها استفاده می کنیم؛ و شاید هر روز کمتر به موضوع استاندارد نور در اتاق توجه داریم. لوسترها و چلچراغهای این چنینی ممکن است خوب و قشنگ به نظر برسند یا مشکل عاجل ما را حل کنند، اما آیا به راستی پاسخگوی نیاز ما در تأمین نور مناسب برای فضاهای داخلی یا محل کار هستند؟

تأمین نور مناسب برای فضاهای داخلی یا محل کار

درست به همان میزان که نسبت به خرید وسایل زندگی دقت می کنیم، مثلا نسبت به اینکه مبلمان منزلمان چه رنگی باشد یا رنگ دیوارها و نوع کفپوش اتاقمان چگونه باشد، موضوع نور و روشنایی نیز، باید از سوی ما مورد توجه ویژه قرار گیرد. روشنایی و نور لازم در محیط، مسئله ای جدی تر از این است که بخواهیم محیط اتاق فقط روشن باشد.

با نورپردازی درست، قسمت هایی که به آن اهمیت می دهیم کاملا مشخص و بارز می شوند. نوردهی درست می تواند آن ارتباط صحیحی را که می خواهیم برقرار کند و چهره ای به واقع متفاوت به محیط زندگی ما بدهد.

تأمین نور مناسب برای فضاهای داخلی یا محل کار

نورپردازی خوب، در انسان احساس آسایش و امنیت به وجود می آورد و مانع از خستگی مفرط می شود. گاهی ما خود موضوع نورپردازی در محیط را بی دلیل پیچیده کرده، فراموش می کنیم که قابل اعتمادترین ابزارمان برای تعیین تأثیر نور، همانا چشمان ماست.

تمایز میان نور خوب و بد، یا نور کافی و ناکافی، به صرف نگاه کردن به آن و اثری که بر اشیا باقی می گذارد میسر است. وقتی که شخص در یک اتاق، کار و فعالیت روزانه انجام می دهد، معایب نور اتاق بیشتر و راحت تر بر وی آشکار می شود. نوری که برای هر محیط پیش بینی می کنیم، بر شخصیت و ویژگی فضا تاثیری عمیق دارد، حتی از نظر روانشناسی و مسائل روحی انسان.

بیشتر بدانید:

افزایش نور پردازی در شب

نوردهی از سقف یکی از روش‌های اصلی در نورپردازی اتاق

به طور مثال، حس و حال انسان در هوای ابری پاییز و هوای دل انگیز آفتابی در بهار، به طور حتم متفاوت است. آب و هوای اقلیم های اروپایی که در بیشتر اوقات سال بارانی و بدون آفتاب است، به قطع و يقين بر خلق و خوی افراد تأثیر دارد، و در این افراد تأثیراتی می گذارد سوای آنچه در روحیات مردم ممالک گرم و بیابانی نظیر عربستان و مراکش مشاهده می کنیم.

استفاده از نورپردازی تغییرپذیر در محیط خانه

یک اتاق بسیار زیبا ممکن است با نورپردازی غلط به طور کامل بی روح جلوه کند و عکس این حالت نیز صحیح است؛ اتاقی که جاذبه زیادی ندارد، با وجود نور و روشنایی متناسب می تواند بسیار زیبا و راحت به نظر برسد. در محیط خانه استفاده از نورپردازی تغییرپذیر راه حل خوبی است که طراحان داخلی بسیار از آن بهره می گیرند.

به این منظور، سه نوع منبع نوری برای اتاق در نظر گرفته می شود: نور محیطی و طبیعی برای روشنایی فراگیر در روز نور پنجره ها و نورگیرها، و در شب نور لوسترهای آویز با لامپ های کم، لامپ های موضعی برای تمرکز بر روی فعالیت هایی مانند مطالعه، خیاطی (مثل آباژور یا چراغهای پایه دار) و نور تزیینی همانند چراغها و لامپ های داخل بوفه و کتابخانه که این امکان را میدهد تا تزیینات جالب توجه با لوازم جذاب و دیدنی خانه به نمایش گذاشته شود.

در خانه های نوساز امروزی، با زدن سقف های کاذب و نصب لامپ های هالوژنی سقفی، یا در نظر گرفتن لامپ برای قفسه ها و بوفه ها، تا اندازه ای به نورپردازی تزیینی توجه شده است، اما ناگفته پیداست که این ها فقط جنبه زینتی دارد و کمتر به گونه ای اصولی و کارآمد به کار گرفته می شود.

استفاده از متخصص نورپردازي در پروژه ها

باید توجه داشت که اگر نورپردازی توسط متخصصان انجام نگیرد، نتیجه مطلوبی را در بر نخواهد داشت. در نهایت، کاربرد و طراحی یک اتاق و نیز خواستها، نیازها و شخصیت فردی کاربران یک محیط است که تعیین کننده شدت و نحوه توزیع نور خواهد بود.

خوشبختانه روش های بسیاری برای بهبود کیفیت روشنایی اتاق وجود دارد، بی آنکه سیم های کشیده شده در سقف ها و دیوارها آشفتگی به وجود آورند. دگرگون کردن حال و هوای یک اتاق به وسیله به کار گرفتن روش های ساده امکان پذیر است. 

بررسی کنید که آیا نور محیط شما برای مطالعه، خیاطی، درس خواندن و سایر اموری که نیاز به تمرکز دارند، متناسب و کافی است؟ اگر چنین نیست، حتما از چراغ های مطالعه یا چراغ های دیواری به نحوی اصولی با نوردهی صحیح استفاده کنید.

سؤال دیگر این است که آیا انتظار دارید منبع نوری که در محیط زندگی شما نصب شده است، تنها جنبه زیبایی و به روز بودن را داشته باشد، یا اینکه کارکرد عملی و مفید آن نیز برایتان دارای اهمیت است. یافتن پاسخ چنین پرسش هایی، بی گمان راهنمای شما در تعیین نور، روشنایی محیط و نوع منبع نور (حباب، آباژور، چلچراغ، لوستر و نور طبیعی) خواهد بود.

دوره طراحی روشنایی و نورپردازی در گرگان

مدرسه معماری داخلی آرت کانر برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون در گرایش ها و شاخه های مختلف می باشد. این موسسه تلاش دارد که جامعترین آموزش ها را به صورت کاربردی و مفید به دانشجویان خود بیاموزد که آنها بتوانند به راحتی در گروه های طراحی شرکت ها و تولیدی های مختلف استخدام و فعالیت کنند.

دوره جامع نورپردازی تخصصی

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش طراحی نور، نورپردازی و چراغ روشنایی است.مدرسه معماری داخلی آرت کانر با برگزاری دوره روشنایی و نورپردازی اماکن به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند، پس از پایان دوره، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

دوره روشنایی و نورپردازی اماکن

با توجه به اینکه بازار معماری ایران با کمبود متخصص در حوزه معماری نور مواجه است.
گذراندن دوره روشنایی و نورپردازی اماکن باعث می شود تا افراد علاقمند به این حوزه به اشراف و تسلط کافی در این زمینه دست یابند و انواع راه حل و تکنیک های نورپردازی با توجه به کاربری و نوع معماری هر فضا را بشناسند . مطالب مربوط به روشنایی و نورپردازی در این کلاس ها عمدتا مبتنی بر مبانی نظری معماری می باشد .در این دوره ها تاکید بر آموزش تکنیکهای عملی نورپردازی برای سبک های مختلف معماری است.
ما با برگزاری گارگاه های آموزشی حضوری یا آنلاین و محصولات آموزشی به شما کمک میکنیم تا در حوزه تخصصی خود بی رقیب باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید


برچسب ها: ارت کانر نورپردازی اماکن دوره های نورپردازی نورپردازی و دکوراسیون نورپردازی خانه نورپردازی محل کار نورپردازی باغ نورپردازی تغییرپذیر نورپردازی توسط متخصصان آباژور نورپردازی در محیط هزینه نورپردازی نورپردازیدیدگاه
دیدگاه شما :