آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - 01732358150 سه شنبه , 6 مهر 1400 , 08:21 | +0330

ایجاد تغییرات در محیط توسط نورپردازی

10/مهر/1398 نورپردازی - مقالات بدون دیدگاه

ایجاد تغییرات در محیط توسط نورپردازی : روش های متنوعی برای استفاده از نور به منظور تغییر حالت یک اتاق وجود دارد. پاره ای تکنیکها بر رنگ نورتایید شده تمرکز دارند. پاره ای دیگر جنبه های تزیینی اسباب و لوازم را در نظر می گیرند و پاره ای دیگر این رهیافت ها را با هم ترکیب می کنند. چنانکه پیشتر نیز اشاره کردیم، نور رشته ای به سبب سایه های زردی که ساطع می کند، محیط را شاد و صمیمی نشان می دهد، در حالی که هالوژنهای سفید و لامپهای مهتابی کوچک، نوری خنک تر و سفیدتر از خود ساطع می کند که نوعی زیباشناسی تازه، کمینه گرا و مدرن را انتقال می دهد.

ایجاد تغییرات در محیط توسط نورپردازی

سبک و سیاق چیدمان اسباب منزل و لوازم تزیینی، ماهیت خود را به اتاق انتقال می دهند. مثلا برای تأثیرگذاری خشن، می توان از گچبری های نمایان و برجسته، در کنار لوستری ساخته شده از برنز، فرفوژه یا حتی شاخه های در هم تنیده چوب درختان استفاده کرد. برای ایجاد حال و هوای با احساس در منزل، لوازم نفیس قدیمی یا کهنه، گچبری ها با شکل های ظریف و منحنی، همچنین حباب های منقش یا توری خوش ساخت را مورد استفاده قرار دهید و لامپ ها را در بالا نصب کنید.

برای مهیا کردن یک اتاق با اسلوب مدرن یا معاصر، منابع نور شیک و حداقلی انتخاب کنید، یا آنها را از طریق پنهان کردن در بوفه ها، جا دادن در سقف، مستتر کردن با عناصر تزیینی معماری، قرار دادن در پشت ستونها، پایه مجسمه ها، پرده ها و گلدان های بزرگ یا درختچه ها، از مقابل دید مخفی کنید.

چنانچه قصد صمیمی تر نشان دادن یک محیط را دارید، از تعداد زیادی لامپ های رومیزی و آباژورهای زیبا برای ایجاد یک روشنایی گرم و صمیمی استفاده کرده، آنها را با حباب هایی دارای رنگ های گرم تجهیز نمایید. برای مثال به کار بردن کلاهک آباژور به صورت مرمرین، صدفی، نباتی، یا شیری، زیرا نوری که این رنگها می افکنند مثل رنگ سفید دارای سایه خنک نیست.

افزایش نور در شب

اولین موضوعی که هنگام طراحی نور باید مورد نظر قرار گیرد آن است که در شب چه مقدار نور به کار رود و آیا روشنایی باید حضور فیزیکی قوی داشته باشد یا بر خلاف آن، چندان به چشم نیاید. برای افزونی نور روشن، از نورهای عمودی که در داخل حفره های شیارها یا آویزها جاسازی شده باشند استفاده کنید و آن را با آباژورهای تزیینی رومیزی با قرار گرفته در کف اتاق کامل کنید.

برای آنکه نور در نقطه مرکزی اتاق واقع شود، از مجسمه ها با لوازم شورآفرین که مقدار زیادی نور بیرون می دهند استفاده کرده، آنها را در فواصل یکنواخت در اطراف اتاق قرار دهید. مثال هایی از این نوع چینش مشتمل است بر تکمیل نورپردازی توسط یک لامپ آویز یا چلچراغ چشمگیر همراه با شمعدان های دیواری زیبا در محل غذاخوری، همین طور استفاده از چراغ های زیبای دیواری در طرح های گوناگون، مثلا دارای حباب بلورین یا به شکل چند شاخه در پیرامون اتاق نشیمن و تکمیل کردن آنها با چلچراغ یا پایه های تزیینی که نور را به سوی سقف منعکس می کنند.

بیشتر بدانید:

تأمین نور مناسب برای فضاهای داخلی یا محل کار

روانشناسی نورپردازی

یک طرح نورپردازی که برای نور فراوان تدارک دیده شده، می تواند به سرعت به طرحی تبدیل شود که با اضافه کردن کلید تنظیم نور بر روی تمامی منابع نوری اتاق، روشنایی غیر مستقیم یا قابل تنظیم فراهم کند. برای ظرافت بیشتر، از به کار بردن چراغ های قرار گرفته بر کف اتاق یا لامپ های رومیزی صرف نظر کنید. برای ایجاد رمز و راز تمام عیار، از منابع نور پنهان به جهت تأمین هالهای نرم از نور پس زمینه در اتاق بهره بگیرید.

این موارد می تواند در سقف یا درون برجستگی های طاق و آرکها جاسازی شود یا آنکه پشت تیرهای سقف در بالا، زیر قفسه های کابینت ها، پشت عناصر بزرگ معماری که امکان طراحی خاص آنها برای جاسازی لامپ ها باشد، نظیر گچبری ها، قرنیزها، سقف کاذب و گودی های سقف، پنهان شود.

افزایش نور در روز

دیوارها و سطوح تاریک و به خصوص آنهایی که دارای روکش کاغذی یا پارچه ای هستند، نور را جذب می کنند این موضوع برای هر چیز در اتاق، شامل دیوارها، پوشش پنجره ها، قطعات روکش دار، و قالیها مصداق دارد. اساسا، افزایش نور در اتاق مستلزم استفاده از رنگ های روشن بر روی سطوح و اسباب و لوازم زندگی است.

برای دستیابی به نتیجه مطلوب، به دیوارها رنگ روغنی یا نیمه روغنی بزنید؛ یا برای پوشش های پارچه ای، به جای استفاده از پارچه های بافت دار از پارچه هایی استفاده کنید که دارای خواص بازتابی اند، نظير پارچه های اطلس و ابریشم و ساتن. برای افزایش نوری که درون اتاق گذر می کند، به جای پوشش های مات و تیره برای پنجره ها، پرده روشن به کار ببرید.

اگر محیط از راه پنجره ها نور کافی نمی گیرد، با نصب نورگیر در بالای درها، یا با تبدیل دیوارهای یکپارچه به پارتیشن هایی با سه چهارم ارتفاع دیوار کامل، تا اندازهای نور و روشنایی را از طريق اتاق مجاوری که روشن تر است، به اتاق مذکور بیاورید. همچنین می توان در سقف ها نورگیر نصب کرد یا در اتاق های زیر شیروانی به سادگی می توان پنجره های فوقانی اضافه کرد.

نور مصنوعی برای اتاق های شمالی در طول روز ضروری است. برای آنکه حضور آن کمرنگ تر شود از منابع نزدیک به نور طبیعی که سفیدتر از نور لامپ های رشته ای هستند استفاده کنید. یک گزینه عبارت است از لامپ هایی که طیف کامل نور را ساطع می کنند. گزینه دیگر نور مهتابی است. نور مهتابی، چنانچه پشت گچبری ها یا در بالای قفسه کتاب مخفی شده باشد یا در داخل طاق ها و بالای پنجره ها جاسازی شود، در طول روز عملکرد خوبی دارد.

خنثی کردن درخشش زیاد در نورپردازی

کارهای دقیق نیاز به نور متمرکزی دارند که با نورپردازی محدود تنظیم می شود. درخشندگی زیاد، از تأثیرات جانبی ناخوشایند و گاهی اوقات مضر، در طراحی و نورپردازی است که مانع رسیدن به نتیجه دلخواه می شود. برای کار در محیط های کاری دقیق و سخت، نور نباید بازتاب و درخشندگی آزار دهنده داشته باشد.

درخشش زیاد نور معمولا به علت تابش مستقیم نور خورشید است که از پنجره به داخل می آید. با آنکه ممکن است از تابش مستقیم منبع نور مصنوعی، لامپ هایی که به طور نادرست طراحی شده اند، تابش نور زیاد از یک جهت، یا تضاد زبان بین نواحی بسیار روشن و بسیار تاریک به وجود آید. برای جلوگیری از درخشندگی زیاد نکات ذيل را رعایت کنید:

  •  پنجره ها را با پارچه های ظریف یا پرده هایی نازک بپوشانید، به طوری که تا نیمه پنجره بالا یا پایین کشیده شوند و به این ترتیب از درخشندگی زیاد نور طبیعی جلوگیری کنند.
  •  از منابع درست طراحی شده نور مصنوعی برای انتشار با هدایت تابش نور کمک بگیرید. هنگامی که از لامپ هایی با تابش مستقیم استفاده می کنید مطمئن شوید که لامپ به طور کامل پنهان شده است، زیرا ذره ای از نور مستقیم لامپ، تابش خیره کننده و آزاردهنده ای را ایجاد می کند.
  • نور را از دو یا چند جهت تامین کنید. نورپردازی کلی را در سطح پایین ایجاد کنید تا بتوانید در اتاقی با نورپردازی قوی برای کار، تضاد را کاهش دهید. در کارهای دقیق، محیط کاری نباید بیش از پنج برابر تاریک ترین نقطه اتاق، روشن باشد؛ نسبت یک به ده هیچ گاه دلخواه و مطلوب نیست.
  • نورهای رو به پایین در حمام، چنانچه ماهرانه نصب شوند، مقدار زیادی نور ایجاد می کنند که دیواره های شیشه ای کنار دوش و سطوح براق مثل ایینه، همین نور را بازتاب می دهند.
  • یک کلید تنظیم کننده نور، سیمایی از یک حمام تسکین دهنده را ایجاد می کند. یک لامپ کوچک در کنار کابینت دستشویی که همراه باز شدن قفسه روشن می شود، برای خواندن برچسب داروها و لوازم آرایشی وبهداشتی مناسب است. 
  • زمانی که آرایش کردن در رختکن یا دیگر قسمت های حمام انجام می گیرد، باید نورپردازی مناسب در آن قسمت وجود داشته باشد.
  • ایمنی در حمام نیز بسیار مهم است. امروزه بسیاری از لوازم الکتریکی طوری طراحی شده اند که درمجاورت آب و در فضای مرطوب حمام و دستشویی بتوانند مورد استفاده قرار گیرند. به طور کلی، از نورتاب های آویزان یا دارای تکیه گاه باید اجتناب کرد. البته برای حمام کردن در شب، نوری قوی تر لازم است تا مثلا اصلاح کردن و یا آرایش صورت به راحتی انجام شود.

دوره طراحی روشنایی و نورپردازی در گرگان

مدرسه معماری داخلی آرت کانر برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون در گرایش ها و شاخه های مختلف می باشد. این موسسه تلاش دارد که جامعترین آموزش ها را به صورت کاربردی و مفید به دانشجویان خود بیاموزد که آنها بتوانند به راحتی در گروه های طراحی شرکت ها و تولیدی های مختلف استخدام و فعالیت کنند.

دوره جامع نورپردازی تخصصی

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش طراحی نور، نورپردازی و چراغ روشنایی است.مدرسه معماری داخلی آرت کانر با برگزاری دوره روشنایی و نورپردازی اماکن به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند، پس از پایان دوره، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

دوره روشنایی و نورپردازی اماکن

با توجه به اینکه بازار معماری ایران با کمبود متخصص در حوزه معماری نور مواجه است.
گذراندن دوره روشنایی و نورپردازی اماکن باعث می شود تا افراد علاقمند به این حوزه به اشراف و تسلط کافی در این زمینه دست یابند و انواع راه حل و تکنیک های نورپردازی با توجه به کاربری و نوع معماری هر فضا را بشناسند . مطالب مربوط به روشنایی و نورپردازی در این کلاس ها عمدتا مبتنی بر مبانی نظری معماری می باشد .در این دوره ها تاکید بر آموزش تکنیکهای عملی نورپردازی برای سبک های مختلف معماری است.
ما با برگزاری گارگاه های آموزشی حضوری یا آنلاین و محصولات آموزشی به شما کمک میکنیم تا در حوزه تخصصی خود بی رقیب باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

 


برچسب ها: آباژورهای تزیینی روانشناسی نورپردازی دوره آموزش نورپردازی انواع نورپردازی نورپردازی محل کار نورپردازی اماکن نورپردازی در روز نورپردازی نورپردازی در شبدیدگاه
دیدگاه شما :