آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - جمعه , 7 آذر 1399 , 06:24 | +0330

ارتباط رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی

3/بهمن/1398 رنگ شناسی - دکوراسیون داخلی - مقالات بدون دیدگاه

ارتباط رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی : بافت عامل مهمی است که باعث زنده شدن رنگ ها می شود. ایجاد تعادل مناسب میان بافت های سخت و نرم، راه ایجاد فضای مناسب در اتاق است. و ترکیب بافت ها و رنگ ها به ایجاد فضاهای جادویی می انجامد. در واقع برخی رنگ ها تنها درصورت قرار گرفتن درجنس و بافت مناسب می توانند همنشینی زیبایی را ارائه دهند. ما می توانیم از دو جنبه به این مسئله نگاه کنیم. مثل وقتی نور به بافت های مختلف بازتاب می شود، ما تاثیرات مختلفی رامشاهده می کنیم، شاید این بازتاب، درخشان، مات، کدر یا شفاف باشد یا نرمی یا زبری بافت آن توجه انسان را به خود جلب کند. در ادامه به موضوع ارتباط رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی می پردازیم. با ما همراه باشید.

منظور از بافت در دکوراسیون داخلی چیست؟

از لحاظ تکنیکی هر چیزی در خانه یک “بافت” دارد اما وقتی طراحان داخلی می گویند به اتاق بافت اضافه کنید منظورشان وسایلی است که سطوحی برجسته از محیطشان و کیفیتی قابل لمس دارند. بافت به این معنا می تواند انواع سطوح از پارچه های نرم و منسوجات تا مواد محکم تر مثل چوب و سنگ و هر سطح قابل لمس دیگر را در بر بگیرد.

ارتباط رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی

برای ایجاد بافت مواد پایه درست و مناسب در دکوراسیون داخلی تهیه کنید.

راحت ترین روش برای اضافه کردن بافت در طراحی داخلی استفاده از پارچه و منسوجات است. اگر بخواهید بعدا یک تغییر سریع در فضای داخلی ایجاد کنید تکه هایی کوچک تر مثل کوسن ها و رورختخوابی ها را می توان به راحتی حرکت داد و جا به جا کرد. مبلمانی نرم در مجموعه ای از بافت ها هنگامی که به نمایش گذاشته می شوند تاثیری مهم ایجاد کند و یکی از پرطرفدارترین موارد خز حیوان یا خز مصنوعی است. کوسن های نرم و پف دار راحتی و دنجی پیش آماده ای را برای خانه فراهم می کنند و نگاه ها را هرجا که باشند به خود جذب می کنند.

می توانید بافت جزئی از خود اتاق باشد.

لزومی ندارد بافت فقط در آن دسته مواردی باشد که در اتاق قرار می دهیم، می تواند جزئی از خود اتاق باشد. دیوارهای بافت دار و کف اتاق های جلا داده شده برای صاحبخانه هایی که به خلاقیت بیشتر اساسی در طراحی اتاق حتی قبل از فکر کردن درباره اثاثیه و لوازم جانبی رسیده اند در سال های اخیر بااهمیت شده است. سطوحی و بافت هایی نرم مثل کاشی های مرمر یا کف های بتونی و دیوار جلا داده شده علاوه بر اینکه به روش های خودشان محسوس بودن را از خود نشان می دهند، می توانند با مواد محکم تر و خام اثاثیه مثل چوب یا اجسامی با بافت بیشتر ترکیبی عالی باشند. این نشان می دهد فکر کردن درباره بافت از همان اوایل طراحی یک اتاق چقدر توجه می خواهد و مهم است. گیاهان چه طبیعی چه مصنوعی و کاشی های مرمر هم روشی عالی و غیرمنتظره برای افزودن بافت به یک فضا است.

رنگ چه تاثیری بر دکوراسیون داخلی دارد؟

محیط پیرامون ما اعم از عناصر طبیعی و مصنوعی دارای رنگ مخصوص به خود هستند. رنگ سطوح و اشیاء در دکوراسیون داخلی یکی از اصلی‌ ترین ویژگی‌ های آن ها بوده، باعث شناخت بهتر اشیا شده و بر ادراک، عواطف و احساسات انسان تأثیر می‌ گذارد. رنگ در واقع حاوی اطلاعات زیادی از محیط اطراف ما است؛ بنابراین با استفاده درست از آن می‌ توانیم خانه‌ ای شاد و محیط کاری دل‌ انگیز و امن داشته باشیم؛ به همین دلیل لازم است زبان و معنای رنگ‌ ها را بدانیم تا به‌ درستی از آن ها استفاده کنیم. برای این منظور باید بدانیم در فضایی که قرار است رنگ‌ آمیزی شود چه نوع فعالیتی انجام خواهد شد.

ارتباط رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی

ارتباط رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی

انتخاب یک بافت مناسب می‌ تواند به بالا بردن نیروی رنگ‌ ها در طراحی دکوراسیون خانه کمک کند. بافت‌ های متراکم مثل پارچه‌ های مخمل می‌ تواند توانگری رنگ‌ های قرمز، آبی و زرشکی را افزایش دهد؛ به این معنا که این رنگ‌ ها قوی‌ تر به نظر رسیده و نظر مخاطب را بیش‌ از پیش به‌ سوی خود جلب می‌ کنند. از سوی دیگر، بافت پارچه‌ های ابریشمی در نرم‌ تر نشان دادن رنگ‌ های روشن مناسب خواهند بود. هم‌چنین این بافت‌ ها با رنگ‌ های متالیک (براق) برای فضاهایی مانند اتاق خواب که نیاز به حس آرامش در آن ها داریم، بسیار مناسب هستند. اگر می‌ خواهید در طراحی داخلی خانه خود از رنگ‌ های خنثی استفاده کنید، استفاده خلاقانه از بافت می‌ تواند به فضای شما شخصیت ببخشد؛ به‌ عنوان‌ مثال، پارچه‌ هایی با بافت درشت مانند پارچه‌ های پشمی و نخی با طرح جناقی، راه‌ راه و فاستونی برای رنگ قهوه ای و خاکستری تیره مناسب هستند

انواع رنگ که می تواند بافت را در یک مفهوم طراحی دکوراسیون داخلی تحت تاثیر قرار دهد.

رنگ های خنثی

اول از همه ما رنگ های خنثی را داریم. وقتی پای رنگ وسط بیاید و انتخابی از جدول رنگ های خنثی باشد ما احساس می کنیم احتمالا کمتر اشتباه می کنیم.علاوه بر این، این رنگ ها گرایشی برای به روز بودن ندارند، زندگی کردن با آنها راحت تر است و در بیشتر خانه ها کاربردی رضایت بخش دارند. اگر جدول رنگی خنثی را انتخاب می کنید ترکیب آن با تعدادی زیاد بافت آسان است. ترفند آرایشی منظم از بافت های قابل لمس و بصری برای ایجاد جذابیت است. مثلا، سقف بسیار صیقلی و چوب متفاوت زبر میز کافه از پالت رنگ خنثی می تواند تاثیری فوق العاده از بافت هایی که در طراحی یک چیدمان داشته باشد.

رنگ های تیره

رنگ های تیره نور را جذب می کنند و سایه ها در فضاهایی که در آنها رنگ های تیره تر به کار رفته است کمتر مشخص هستند. برای اینکه فضایی گرفته و غمگین به نظر نیاید افزودن کمی مواد برای بازتاب نور مهم است. علاوه بر این پالت رنگ های تیره تر برای ایجاد جذابیت بیشتر از جدول رنگ های روشن تر بر بافت های تضاددار تکیه دارند. پوست گوسفند و چرم گاو هم مثل مواد موج دار طبیعی مانند بافت های حصیری و نخلی روشی معمول برای افزودن بافت است. موادی را با ویژگی های بازتاب کننده برای پالت رنگ های تیره انتخاب کنید.

آینه ها عالی هستند اما فلزهای متالیک هم فضای داخلی تیره را ارتقا می بخشند، جذابیت و فضایی گیرا ایجاد می کنند. نورپردازی هم در ویژگی های دیداری بافت هایی که انتخاب می کنید تاثیر دارد بنابراین تعیین قسمت های نورانی و درخشان در فضای موردنظرتان با لامپ های رومیزی، مخصوص کف و دیواری مهم است. بافت های طبیعی مثل حصیری و پشم های پوشیدنی تضاد بافتی را تضمین می کند. اضافه کردن چند عنصر طبیعی مثل گیاه را فراموش نکنید چون به زنده بودن فضاها کمک می کند و برخی از ویژگی های معماری را نشان می دهد.

نکته: پالت رنگ های تیره در اتاق هایی که به طور طبیعی نور زیادی دریافت می کنند کاربرد خوبی دارند.
بافت هایی مثل مخمل و ابریشم فضاهای تاریک تر را شکیل تر می کنند.
اگرچه بافت مخملی نور را جذب می کند خوش رنگی و نرمی را هم به اتاقی تاریک می افزاید.

ارتباط رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی

رنگ سفید و سایه های آن

بافت ها با پالت های سفید چشمگیرتر می شوند و اگر اتاقتان به میزان کافی نور طبیعی دریافت کند، تضاد در بافت ها حتی شدیدتر هم می شوند. استفاده از بافت های متضاد با این جدول رنگی برای فراهم کردن وضوح و جذابیت مهم است. چوب یکی از بافت های فوق العاده ای است که به پالت رنگ سفید گرمای بصری می بخشد و باعث می شود اتاق سرد به نظر نرسد. در نظر گرفتن بافت هایی خوشایند مثل این لامپ های آویز تزئینی با پوشش نازک بنفش را فراموش نکنید. این نوع بافت ها دلبازی را با طرحی خوشایند برای فضای هال فراهم می کند.

بافت های درشت تر و زبرتر وزن بصری اضافه می کند و با متعادل کردن رنگ سفید به صمیمت و محسوس بودن عناصر در ایجاد چنین فضایی کمک می کند. در آخر، توجه داشته باشید هر رنگی انتخاب می کنید، کیفیت نوری که به فضای شما می رسد از نور طبیعی روز تا انتخاب شما برای نورپردازی در شب را در نظر بگیرید. ویژگی های بصری رنگ و بافت ارتباطی محکم با نور دارد و تنها با در نظر گرفتن این سه عامل می توان یک فضا را تمام و کمال با دیدی مثبت ارزیابی کرد. با تشکر از وقتی که در اختیار گذاشتید.

ارتباط رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی

برگزاری دوره جامع رنگ شناسی و کارگاه ساخت رنگ

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد دوره جامع رنگ شناسی و کارگاه ساخت رنگ است. مدرسه معماری داخلی آرت کانر با برگزاری دوره جامع رنگ شناسی و کارگاه ساخت رنگ به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند، پس از پایان دوره، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

سرفصل های دوره جامع رنگ شناسی و کارگاه ساخت رنگ

* آشنایی با انواع الگوهای کنتراست
* اصول ترکیب بندی رنگ ها
* ساختن انواع نوار تنالیته رنگی
* آشنایی با رنگ های مکمل
* ساختن الگوهای رنگی مختلف

گذراندن دوره جامع رنگ شناسی و کارگاه ساخت رنگ باعث می شود تا افراد علاقمند به این حوزه به اشراف و تسلط کافی در این زمینه دست یابند و انواع راه حل و تکنیک های رنگ شناسی را با توجه به کاربری هر فضا را بشناسند . مطالب مربوط به رنگ شناسی در این کلاس ها عمدتا مبتنی بر مبانی نظری می باشد .در این دوره ها تاکید بر آموزش تکنیکهای عملی رنگ شناسی برای سبک های مختلف معماری است. ما با برگزاری گارگاه های آموزشی حضوری یا آنلاین و محصولات آموزشی به شما کمک میکنیم تا در حوزه تخصصی خود بی رقیب باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

همچنین می توانید به سایت art-connor.com مراجعه فرمایید.

 


برچسب ها: ساختن الگوهای رنگی مختلف اصول ترکیب بندی رنگ ها کارگاه ساخت رنگ آشنایی با انواع الگوهای کنتراست دوره جامع رنگ شناسی و کارگاه ساخت رنگ مدرسه معماری داخلی آرت کانر دکوراسیون داخلی ارتباط رنگ و بافت در دکوراسیون داخلیدیدگاه
دیدگاه شما :