آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
آکادمی معماری داخلی آرت کانر (کران) << برگزارکننده دوره های معماری داخلی و دکوراسیون >>
09355528829 - چهارشنبه , 2 مهر 1399 , 01:01 | +0330

آیا استفاده از ظروف رزین ضرر دارد؟

20/شهریور/1399 چوب و رزین - مقالات بدون دیدگاه

آیا استفاده از ظروف آیا استفاده از ظروف رزین ضرر دارد؟ رزین ضرر دارد؟ رزین  یک توده مصنوعی است که در آن یک واکنش شیمیایی غیر قابل برگشت با تشکیل ماده ای بادوام ایجاد می شود. چسب بر پایه رزین ممکن است حاوی ماده اصلاح کننده ، سخت کننده ، حلال ، پرکننده یا پلاستیک باشد.رزین اپوکسی ها در بین مردم محبوبیت فراوانی دارند ، امروزه بسیاری از مردم با توجه به لوکس بودن ظروف رزین به استفاده از این ظروف روی آورده اند و محصولات آن با قیمت های بالایی در لوازم خانگی بفروش می رسد. حال این سوال بسیاری از افراد است که آیا استفاده از ظروف رزین ضرر دارد؟ یا خیر ؟ با ما همراه باشید تا پاسخ به این سوال و برخی از سوالات دیگر که برای شما در زمینهخ با رزین پیش آمده است را بگیرید.

 آیا استفاده از ظروف رزین ضرر دارد؟

نوعی رزین اپوکسی در دنیا تولید می‌شود که گواهی استفاده غذایی دارند؛ به این معنی که خطری برای سلامت انسان ندارد و اگر داخل آن مواد غذایی سرو شود، مثل لیوان و بشقاب و…، مشکلی ایجاد نخواهد شد. ولی متأسفانه این نوع رزین، در ایران در دسترس عموم متقاضیان نیست و قیمت بسیار گزافی دارد. درهرحال پیشنهاد من این است که برای ساخت ظروف غذایی از رزین اپوکسی‌ای که Food Grade نیست استفاده نکنید.

آیا از رزین اپوکسی می توان به عنوان ظرف غذا استفاده کرد یا خیر ؟

برای جواب به این سوال باید این نکته را بدانید که هر قطعه ای که قرار است با مواد غذایی در ارتباط باشد باید مجوز سازمان غذا و دارو را داشته باشد نوعی رزین وجود دارد که می‌توان از آن به عنوان ظروف غذایی استفاده کرد اما بر اساس تجربه رزینهای موجود در ایران چنین ویژگی ندارند و بنابراین توصیه می شود که برای ظروف فقط به عنوان محصولات دکوری استفاده کنید.

آیا استفاده از ظروف رزین ضرر دارد؟ آموزش رزین

چرا در هنگام استفاده از رزین باید از دستکش استفاده کنیم؟

برای کار با رزین اپوکسی از دستکش لاتکس استفاده کنید؛ دستکش‌های لاتکس به‌دلیل جنس خاصشان مشکلی در استفاده از رزین نخواهند داشت.همچنین به‌دلیل اینکه فرم دست را به خود می‌گیرند، بهترین گزینه برای کار با رزین اپوکسی هستند. اما دستکش‌های پارچه‌ای به‌هیچ‌وجه مناسب کار با رزین نیستند.

آیا برای کار با اپوکسی به لباس مخصوص نیاز است؟

اگر کارگاه آموزش رزین اپوکسی شما در کنار محلی است که در آن نجاری می‌کنید، بهتر است لباس کار با چوب را از لباس کار با اپوکسی جدا کنید. چون ممکن است گرد چوب و آلودگی ماشین‌آلات به لباس منتقل شود و درنهایت به اتاق کار با اپوکسی انتقال یابد که این خود باعث افت کیفیت کار نهایی خواهد شد.

آیا کار با اپوکسی خطرناک است؟

کار با اپوکسی و هاردنر، مانند هر مادۀ شیمیایی دیگر می‌تواند در صورت استفادۀ ناصحیح برای سلامتی انسان خطرناک باشد. مشکلات شایع‌تری که در صورت استفاده بدون دستکش و وسایل ایمنی به وجود می‌آید، موارد زیر است:

  • حساسیت پوستی در صورت تماس مستقیم بدون دستکش؛
  • مشکلات تنفسی در صورت استنشاق بخار حاصل از واکنش رزین و هاردنر؛
  •  پاشیدن به چشم و تماس با پوست.

چه کسانی در معرض آسیب کار با رزین هستند؟

  • کسانی که به‌تازگی کار با اپوکسی را شروع کرده‌اند.
  • کسانی که چندین سال است بدون رعایت نکات ایمنی با رزین کار می‌کنند.

آیا استفاده از ظروف رزین ضرر دارد؟ آموزش رزین

اگر رزین روی دستمان ریخت چه‌کار کنیم؟

می‌توانید پارچه یا تنظیفی بردارید و آن را به استن آغشته کنید و محل ریختن اپوکسی را با آن پاک کنید. سپس دو تا سه بار دست خود را با آب و صابون به‌خوبی شست‌وشو دهید. ریختن هاردنر بر روی پوست به مراتب خطرناک‌تر است، بهتر است پوست را با آب گرم بشویید و به پزشک مراجعه کنید.

آیا به هنگام کار با رزین نیاز است از ماسک استفاده کنیم؟

طبق راهنمایی کارخانجات تولیدکنندۀ اپوکسی و هاردنر، بهترین حالت این است که ماسک فیلتردار تهیه کنید و در هنگام استفاده از رزین اپوکسی بر روی دهان بزنید. برای بُرش‌کاری و ساب و پولیش هم حتماً باید از عینک ایمنی و ماسک فیلتردار استفاده کنید. رزین اپوکسی در هنگام برش و ساب، به ذرات بسیار ریز تبدیل می‌شود که ممکن است وارد دستگاه تنفسی‌تان شود؛ پس شرایط ایمنی را به‌طور کامل رعایت کنید.

آیا رزین برای تماس با کودکان مضر است؟

رزین را از دسترس کودکان دور نگه دارید.درصورتی‌که رزین و هاردنر دور از دسترس کودکان نگهداری شود، مشکلی نخواهد بود. وجود رزین در خانه به‌خودی خود خطرناک نیست؛ بلکه اگر در ظرف باز مانده باشد و کودکتان دستش را آلوده کند، می‌تواند حساسیت پوستی ایجاد کند. یا اگر آن را به چشم و دهان خود بزند، مانند هر مادۀ شیمیایی دیگری که در خانه نگهداری می‌کنید، مثل سفیدکننده، مواد شوینده و… در صورت بی‌احتیاطی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

آیا استفاده از ظروف رزین ضرر دارد؟


برچسب ها: آموزش ساخت ظروف رزینی آموزش ساخت سینی رزین آموزش ساخت رزین اپوکسی آموزش کار با رزین و چوب آموزش نقاشی ابستره با رزین آبستره رزین چیست آموزش ساخت رزین هزینه ساخت میز رزین هاردنر برای میز رزین مواد مورد نیاز برای ساخت میز رزین آموزش رزین آموزشگاه رزین آموزش ساخت میز رزین فیلم آموزش رزین کلاس آموزش رزین آموزش رزین اپوکسی چوب آموزش صفر تا صد رزین آموزش رزین چوب رزین چوب آموزش رزین دریا آموزش کار با رزین آموزش نقاشی با رزین آموزش کار با رزین پلی استر کلاس رزین اپوکسی آموزش کار با رزین اپوکسی رزین اپوکسی آموزش رزین اپوکسی آیا کار با اپوکسی خطرناک است؟ چه کسانی در معرض آسیب کار با رزین هستند؟ آیا رزین برای تماس با کودکان مضر است؟ آیا برای کار با اپوکسی به لباس مخصوص نیاز است؟ آیا استفاده از ظروف رزین ضرر دارد؟ آیا از رزین اپوکسی می توان به عنوان ظرف غذا استفاده کرد ظرف رزین اپوکسیدیدگاه
دیدگاه شما :